17:53 / 07.06.2025 Общество

Фокус на Закарпаття: як прокремлівський конгломерат блокує розвиток вітроенергетики

На сьогоднішній день Закарпатська область не є повністю самозабезпеченою електроенергією і значною мірою залежить від постачання з національної енергосистеми. Дефіцит доходить до 80%. 

Тому на рівні обласної влади постійно лунають ініціативи з проханням до бізнесу та територіальних громад розвивати відновлювальну екологічно чисту енергетику, зокрема вітряну. Розбудова зеленої енергетики, зокрема вітрових електростанцій (ВЕС), в Закарпатській області зіткнулася з організованим та, як видається, добре фінансованим опором. Близько десятка так званих громадських активістів та організацій склали кримінальний конгломерат і розгорнули масштабну кампанію, спрямовану на зрив проєктів встановлення вітряків у низці громад Закарпаття. Усе це робиться завдяки фінансовим, організаційним та медійним ресурсам Медведчука – колишнього сірого кардинала путіна в Україні. 

Загальновідомо, що «газпром» та «роснєфть» фінансують екологічні рухи по усьому світові, щоб не втрачати надприбутки від розвитку альтернативної екологічної енергетики. Є доведений  факт, що WWF Німеччини, BUND (Друзі Землі) та NABU (Асоціація охорони природи та біорізноманіття) отримали фінансування від «газпрому» через фонд, пов’язаний з NordStream. Тому стає зрозумілою активна діяльність так званих екологів, чия діяльність пов’язана з цими структурами.

«Закарпаття онлайн» за кошти «газпрому» і «роснєфті»

Ця активність триває кілька років, однак зараз вона сягнула апогею через гучний скандал довкола видання «Закарпаття онлайн». Журналістське інтернет-видання FromUA виявило вплив РФ на його редакційну політику, що полягає у поширенні антиукраїнської пропаганди і підтримці тез, які поширює псевдоекологічна група лобістів інтереси «газпрому», «роснєфти» і місцевого автомобільно-контрабандного картелю.

 

Інший патріотичний закарпатьський онлайн ресурс «Новини Закарпаття» виявив сервери «Закарпаття онлайн» розташованими в Росії, що гарантовано дозволяє російським спецслужбам маніпулювати інформацією, моніторити персональні дані читачів та здійснювати фішингові атаки. Саме «Закарпаття онлайн» є багаторічним хедлайнером інформаційної атаки проти ВЕС, до якої залучено перераховані особи і організації, спрямованої на зрив розвитку відновлюваної енергетики у Закарпатті.

Існують вагомі підстави вважати, що дії конгломерату продиктовані не турботою про екологію чи інтереси громад, а прагненням відпрацювати кошти замовників. Слід зауважити, що їхні інтереси аж ніяк не відповідають інтересам місцевих територіальних громад та їхніх мешканців. Місцеві клани автомобільних  контрабандистів та представники бізнесу, пов'язаного з добуванням та імпортом викопного палива, контрольовані Медведчуком, остерігаються втрати ринків через розвиток відновлюваних джерел енергії.  

Безумовно ці дії, хоч і прикриті екологічними гаслами, відбувають всупереч прагненням місцевих громад, зацікавлених у нових робочих місцях, додаткових надходженнях до бюджету та розвитку інфраструктури, які дає вітроенергетика. 

До речі, наші джерела в правоохоронних органах повідомили, що СБУ та Нацполіція отримали заяви про перевірку діяльності групи псевдоекологів. Їх звинувачують у саботажі зеленої енергетики, маніпуляціях громадською думкою та зв’язках із російськими структурами, зокрема через мережу Віктора Медведчука. Останній навіть після арешту та подальшого обміну зберіг вплив на регіон, зокрема через псевдоекологів.

Псевдоекологи як холодні пальці Медведчука на горлі Закарпаття

Віктор Медведчук є символом кремлівського впливу в Україні і був довгий час тіньовим господарем Закарпаття. Його компанії заробляли мільярди на перепродажі російського газу, лишаючи Закарпаття з енергодефіцитом і залежним від імпорту.  

Медведчук створив мережу організацій, які маскувалися під громадські рухи, але служили його інтересам. У 2000-х роках він фінансував псевдоекологічні протести проти проєктів, які загрожували його бізнесу, наприклад, проти будівництва малих ГЕС на річках Тиса та Тересва. Його медіа, зокрема "Закарпаття онлайн", і тоді звинувачували владу в «знищенні природи». Коли він став ключовою ланкою між Кремлем і Україною, його мережа на Закарпатті стала витонченішою. Через компанії, такі як СТС, він виводив кошти у Словаччину та Угорщину, маніпулюючи громадською думкою через те саме «Закарпаття онлайн».

Сьогодні його мережа діє через лояльних осіб, таких як Валентина Непійпова, Олег Диба та Олег Лукша, які фінансують псевдоекологічні рухи. За нашими даними, у 2023–2024 роках на Закарпатті створено три такі організації, які отримали близько 5 млн гривень від компаній, пов’язаних із Медведчуком. Ці кошти пішли на петиції, фейкові розслідування і загалом на блокаду зеленої енергетики. Псевдоекологи – це холодні пальці Медчедчука на горлі Закарпаття.

Фронтмени опору: «стайня» Медведчука, яку «пасуть» на полонинах Закарпаття та при чому тут «єдина росія»

Найактивнішими противниками вітроенергетичних проєктів є група осіб та організацій, чиє походження, діяльність та засоби виглядають відверто сумнівними.

Найбільш «респектабельною» борчинею виглядає журналістка Олена Мудра, відома екологічними розслідуваннями щодо діяльності Державної екоінспекції. Прямі докази її роботи на контрабандні чи нафтогазові структури, зацікавлені у блокуванні ВЕС, у відкритих джерелах зачищені. Але якщо копнути глибше, то виникає запитання: з якогось дива її активність в ГО «Екосфера» та «Закарпаття екологічне» завжди резонує з інтересами противників зеленої енергетики. Її жодного разу не потурбувало питання екологічних ризиків, що спричиняє видобуток і використання нафтопродуктів чи вугілля. Натомість Мудра не добирає слів, коли ідеться про їхніх опонентів з зеленої енергетики. 

За нашими даними, Мудра отримала 300 тисяч гривень у 2023 році від фонду, зареєстрованого в Угорщині, який має зв’язки з бізнесменами, близькими до Медведчука. У 2024-му вона опублікувала статтю, яка звинуватила владу Закарпаття в корупції через проєкт ГЕС, за що отримала гонорар у 100 тисяч гривень від компанії, пов’язаної з офшорами Медведчука. Також Олена була зловлена на гарячому, коли користувалася російськими ботофермами у кампанії проти вітроенергетики на Закарпатті.  

Занепокоєння викликають зв’язки Мудрої з Росією. Там проживає її мати, а сама вона неодноразово відвідувала РФ після 2014 року. Є публічною інформація про її сина Максима, який, закінчивши в Україні військове училище, відбув за кордон, не виключено, саме до бабці в РФ. 

Олена Мудра 

Однією з найпалкіших супротивниць зеленої енергетики на Закарпатті є Оксана Станкевич-Волосянчук, голова ГО «Екосфера» та доцент УжНУ. Вона ініціювала звернення до облради з вимогою накласти мораторії на ВЕС. У  її біогрофії також окреслено російський слід. 

Оксана Станкевич-Волосянчук

Вона співпрацює із Тетяною Мінаєвою, російською геоботанікинею, екс-співробітницею Міністерства природних ресурсів РФ, Російської академії наук та німіцькою WWF, яка (писали вище) фінансується «газпромом».  Також Тетяна Мінаєва була керіником виконкому Кемеровського відділення путінської партії «єдина росія». Як відомо, що на такі посади партійні функціонери призначаються тільки після узгодження з фсб. Зустріч Станкевич-Волосянчук із Тетяною Мінаєвою, яка була  в Німеччіні у жовтні 2023 року, що під час війни виглядає неоднозначно, наштовхуючи на думки про екологічний дах в просуванні наративів РФ в інтересах енергетичної залежності регіону.

Тетяна Мінаєва

За нашими даними, ГО "Екосфера" отримала 1,2 млн гривень від європейського фонду, який, за підозрами СБУ, фінансується росіянами. Кошти пішли на кампанії проти ВЕС, які Станкевич-Волосянчук координує, обманюючи закарпатців фейками про «екологічну катастрофу». СБУ розслідує її зв’язки, але закарпатці мають запитати: чому їхній університет став майданчиком для російського впливу?

Цікавим є зв’язок Станкевич-Волосянчук зі скандальним нардепом Миколою Тищенко («Коля-катлета»), який ставив за мету стати «смотрящім» за Закарпаттям. Вона діяла в його інтересах проти конкурентів по вирубці лісів, надаючи експертні висновки та допомогла пролобійовати призначення одізного корумпованого Михайла Банка головою закарпатської екологічної інспекції.  Така собі «екологіня».

Микола Тищенко та Михайло Банк

Менш помітним, але важливим і настирливим опонентом альтернативної енергетики є Олег Лукша та пов'язані з ним організації “Агентство місцевого розвитку та інформаційних ресурсів “Європоліс” та “Міжнародний інститут людини і глобалістики “Ноосфера”. Ці структури виступають проти проєктів у вітроенергетиці, штучно створюють протест та формують відповідні меседжі для громадської думки.

Олег Лукша 

Публічним спікером конгломерату є Олег Диба, редактор скандального «Закарпаття онлайн», відомий бізнес-зв'язками та кумовством з одіозним бухгалтером кримінального общака Закарпаття Віктором Балогою. Його видання є центральним медіа-інструментом регіональної медіа-імперії Медведчука, який висвітлює позиції усіх учасників конгломерату.

Інтернет-видання GreenPost та пов’язана з ним громадська організація «Save Пікуй» діють жорсткіше і відвертіше за колег із «Закарпаття онлайн». Їх ловили на платному просуванні у Facebook чорного контенту, спрямованого проти альтернативної енергетики. Так GreenPost 27 лютого 2025 року опублікувало маніпулятивний допис про нібито «знищення Карпат» через будівництво ВЕС, запустивши його як платну рекламу у Facebook. Під цим постом виявила активність російська ботоферма, що складається з десятків акаунтів із російськими іменами, які одночасно поширювали екологічні гасла та рекламували сайти гей-знайомств. До речі, тема ЛГБТ може бути однією із єднальних ланок, що пов’язують у єдиний клубок цих, здавалося різних людей. Втім, це тема окремого розслідування.

Олег Диба 

Зауважимо, що «Save Пікуй» очолює Наталія Вишневська, безробітна мешканка київського масиву Оболонь, яку вважають «ветераном» проплачених протестів. Свого часу її виключили з українського відділення «Грінпіс інтернешнл» за невідповідність високим принципам організації. Вона замалась організацією «протестів» в інтересах одніх бізнесменів проти інших. Її схема цинічна: вона та її оплачуваєма група закидує державні органи однаковими скаргами, щоб максимально відтягнути видачу дозвільних документів, ініціювати безпіставні перевірки, а потім розпалює паніку в місцевих FaceBook сторінках, Telegram-чатах та Viber-групах, в нашому випадку в Закарпатській області, стверджуючи, що ВЕС "знищать полонини". Її петиція про мораторій на ВЕС зібрала 3,5 тисяч підписів, але наші джерела виявили, що 80% із них – від ботів або проплачених активістів.

Цікаво, що гроші вона отримує як від замовників, так і від обдурених громадян. Вишневська видурює гроші у закарпатців, які перераховують кошти на її картку, думаючи, що рятують Пікуй або полонину Руну. За нашими даними, вона зібрала так 800 тисяч гривень. Наприклад, у селі Пилипець вона організувала збір, де місцеві перерахували 100 тисяч гривень на "захист полонини". Водночас вона отримала 200 тисяч гривень від словацької компанії, яка має зв’язки з Медведчуком.  

Те що державні органи та органи місцевого самоврядування витрачають купу часу на підготовку відповідей, її абсолютно не хвилює.

ТОВ «СТС» має фінансовий інтерес у протидії будівництву ВЕС на Полонині Руна. Компанія колись планувала там гірськолижний комплекс, але забарилася і дозвіл Закарпатської облради втратив чинність у 2010 році. Але СТС має надію повернутись до будівництва гірськолижного курорту. Частково на цій території планується побудова ВЕС, через що компанія протидіє проєкту, залучаючи псевдоекологів.   

Вишневська Наталія 

Валентина Непійпова, представниця компанії СТС, є ключовою ланкою в мережі Медведчука, власники активів . СТС планує вирубати місцеві горьскі ліси для гірськолижного курорту на площі 250 гектарів, знищивши екосистему та закривши доступ до природи для місцевих. За нашими даними, СТС отримала 6 млн доларів США від компанії Медведчука в Угорщині.

Наталія Майстренко (Гнесь), позиціонує себе як адвокатка, але створює юридичні перепони для зелених проєктів. Вона подає позови проти інвесторів, стверджуючи, що вони "знищують біорізноманіття". Наприклад, у Воловці вона ініціювала судовий процес проти ВЕС на полонині Руна, який міг би створити 200 робочих місць. 

За нашими даними, Майстренко співпрацює з юристами, які працювали на Медведчука, отримуючи від них списки "проблемних" проєктів. У 2024 році вона отримала 250 тисяч гривень від фонду в Угорщині, пов’язаного з Медведчуком.

Наталія Майстренко (Гнесь)

Правоохоронці на сліді: чи буде справедливість?

Діяльність псевдоекологів – удар по серцю Закарпаття. Блокування ВЕС і ГЕС означає втрату робочих місць, вищі тарифи та залежність від російського газу. У селах, таких як Березники, Пилипець і Лумшори, місцеві, обмануті фейковими наративами, перераховують гроші псевдоекологам, думаючи, що рятують природу.

Соціальна напруга, яку розпалюють ці особи, дестабілізує регіон. Протести в Міжгір’ї та Воловці відлякують інвесторів, які могли б розвивати туризм і зелену енергетику. Закарпатці, які мріють про процвітання, стають жертвами шахраїв, які видурюють їхні гроші за російські рублі. За нашими даними, псевдоекологи зібрали щонайменше 1,5 млн грн від громадян під виглядом "захисту природи".

СБУ та Національна поліція вже отримали заяви щодо діяльності кримінального конгломерату псевдоекологів. Розслідування має з’ясувати джерела їхнього фінансування, зв’язки з російськими структурами та масштаби антиукраїнської діяльності. За нашими даними, фінмоніторинг виявив підозрілі транзакції на рахунки ГО "Екосфера" та "Save Пікуй", які надходили від компаній у Словаччині та Угорщині, під виглядом допомоги на екологічні проєкти.  

 

 

 

Дії згаданих осіб та організацій часто виходять за межі цивілізованого діалогу та законної громадської діяльності. Йдеться про поширення дезінформації та маніпуляцій через підконтрольні ЗМІ та соцмережі, використання ботоферм для створення ілюзії громадського обурення, ініціювання петицій та звернень на основі перекручених фактів, тиск на органи місцевого самоврядування з метою блокування рішень щодо ВЕС. Варто зауважити, що ці методи дискредитують ідею громадського активізму і шкодять економічним та безпековим інтересам України.

За ширмою екологічних гасел проглядається цинічний розрахунок. Для одних, як ТОВ «СТС», це спроба отримати фінансову вигоду. Для інших, чия діяльність синхронізується з російськими інтересами (використання ботів з російськими іменами, контакти з особами, пов'язаними з РФ), йдеться про відпрацювання грошей замовників з індустрії викопного палива. Їхня мета – не допустити розвитку зеленої енергетики, зберегти залежність України від традиційних енергоносіїв та, можливо, дестабілізувати ситуацію в стратегічно важливому регіоні.

Так звані активісти, які нібито мають пристойну репутацію, насправді працюють виключно за гроші, цинічно ігноруючи інтереси мешканців громад. Натомість місцеве населення марить новими робочими місцями, які може створити вітряна енергетика, збільшенням податкових надходжень до місцевих бюджетів та розвитком супутньої інфраструктури.

Ситуація в Закарпатті вимагає пильної уваги з боку правоохоронних органів та громадськості. Важливо викривати справжні мотиви тих, хто під виглядом турботи про природу намагається зупинити прогрес та працює проти інтересів України. Розвиток вітроенергетики – це не лише крок до енергетичної незалежності та декарбонізації, але й значний поштовх для економічного зростання регіонів, чого так прагнуть позбавити Закарпаття ті, хто діє за принципом "чим гірше, тим краще".