13:21 / 07.12.2025 Политика

Президент Чехії застеріг Захід від будь-яких поступок Росії та порівняв ситуацію з 1938 роком

Президент Чехії Петр Павел виступив із різким попередженням щодо будь-яких поступок Росії під час пошуку шляхів завершення війни, яку Кремль веде проти України. В інтерв’ю The Sunday Times він підкреслив, що перемога російського диктатора Володимира Путіна стане стратегічною поразкою для всього Заходу.

На думку Павела, якщо світ дозволить Росії вийти з війни у статусі переможця, це стане ударом по колективній безпеці та глобальному порядку. Він порівняв нинішню ситуацію з 1938 роком, коли Західні демократії, намагаючись уникнути нової війни, погодилися на анексію Чехословаччини Гітлером. Тепер, за його словами, проблема полягає не у «зраді України», а у небажанні Заходу захищати власні задекларовані принципи.

Президент Чехії наголосив, що перемога Росії призведе до ще більшої хвилі гібридної агресії — від провокацій і вторгнень у повітряний простір до диверсій та підпалів у європейських країнах. Тому, наголосив Павел, Європа не може допустити поразки України.

Водночас він визнав, що у перспективі Європі все ж доведеться укладати нове безпекове домовленість із Росією — але лише після перемоги України та на умовах, які зміцнять європейську безпеку, а не підірвуть її.

Нагадаємо, що оприлюднена Вашингтоном нова Стратегія національної безпеки США викликала суперечки в Європі через низку положень, які фактично переорієнтовують американську політику щодо Росії.

Вашингтон пропонує повернення до “стратегічної стабільності” у відносинах із РФ. Це виглядає як сигнал про готовність до перезавантаження відносин з агресором, попри триваючу війну та масові злочини Росії в Україні.

Стратегія очікує, що Європа сама візьме на себе більшу частину оборонного навантаження. Натомість США планують змістити увагу на Західну півкулю та Індо-Тихоокеанський регіон. У ЄС це сприйняли як відхід Вашингтона від лідерства у стримуванні Росії.

Документ містить пасажі про небажаність подальшого розширення НАТО. Це суперечить реальності безпекових загроз у Європі та фактично збігається з вимогами Кремля.

Через це низка європейських політиків і дипломатів, зокрема в Польщі та країнах Балтії, назвали нову американську стратегію «неадекватною обставинам» і такою, що може створити сигнали слабкості, які Росія традиційно трактує як запрошення до подальшої агресії.

Підготувала: Ніна Петрович