Скандал на Евересті: отруєння та шахрайство на "даху світу"
Фото: AFP
На Евересті діє масштабна злочинна мережа, яка заробляє на порятунку альпіністів, які не потребують цього. Про це з посиланням на поліцію Непалу повідомляє The Times.
У злочинній діяльності беруть участь провідники, рятувальники та лікарі. Пілоти-рятувальники регулярно виставляють рахунки за польоти, яких не було, лікарі - за нібито надану допомогу чи процедури, які не проводилися.
Поширена практика, коли провідники переконують альпіністів-аматорів у тому, що їм краще спуститися на гелікоптері, і пропонують для цього імітувати нездужання. В інших випадках вони самі викликають погіршення самопочуття у клієнтів, підмішуючи їм щось у їжу, а нездоров'я пояснюють висотною хворобою.
За даними влади, у 2022-2025 роках було зафіксовано понад 300 випадків доведених хибних порятунків, які коштували $20 млн.
The Times пише, що поліції давно відомо про такий вид злочинності. Наприклад, за підсумками розслідування, розпочатого урядом у 2018 році, було випущено 700-сторінкову доповідь. Однак ситуація не лише не покращилась, а посилилась за минулий час.
Крім збитків, які зазнають страхові компанії та влада (вони оплачують роботу рятувальників), експерти говорять і про те, що злочинна діяльність завдає серйозної шкоди іміджу Непалу як місця відпочинку та центру світового альпінізму.
Сама експедиція на Еверест коштує приблизно $70 тис. з особи, плюс оплата авіаперельотів, і триває два місяці. Ціна залежить, зокрема, від кількості шерпів - провідників, які несуть балони з киснем. Основна складність підйому на Еверест - необхідність тривалих зупинок у базовому таборі для акліматизації. Організму потрібно звикнути до змін висоти, тиску та розрідженості повітря.
Дефіцит кисню на висоті може призвести до набряку головного мозку, набряку легень (скупчення рідини в легенях), а також вплинути на нирки, печінку та м’язи. Окрім виснаження та зневоднення, альпіністи також можуть опинитися під загрозою сходження лавин, переохолодження та падіння.
На Еверест ходять щорічно, з середини квітня до 1 червня. Осінніх експедицій практично немає. Але 90% всіх сходжень припадають на травневий тиждень, з 17-го числа. У цей час відкривається "погодне вікно", що дає шанс підкорити вершину.
Нещодавно стало відомо, що Непал посилює правила для альпіністів. На найвищу вершину світу - Еверест - тепер пускатимуть лише після підкорення одного з гімалайських 7-тисячників.
BAGNET нагадує, у травні 2025 року четверо відставних британських військових підкорили Еверест лише за п'ять днів за допомогою газу ксенону.
Підготував: Сергій Дага





Политика «Умови Кремля: За два місяці вийти з Донбасу, якщо ні, РФ його захопить і потім будуть інші умови, – Зеленський»
Политика «Зеленский ждёт поддержки США в вопросе пасхального перемирия»
Мир «Брюссель допускає вживання екстрених заходів у разі перемоги Орбана, – Politico»
Спорт «Син Віталія Кличка почав виступати за клуб AS Monaco Basket»
Мир «Наблюдатели ПАСЕ: предвыборная кампания в Венгрии наполнена пропагандой и запугиванием»
Политика «Премьеры Польши и Ирландии указали на «политическую зависимость» Венгрии от Москвы»