16:56 / 27.03.2026 Мир

Росіянин і його донька втекли після покарання за «Слава Україні» на дитячому малюнку

У Франції надали притулок росіянину Алєксєю Москальову та його доньці Марії, які втекли з Росії після переслідувань через антивоєнний малюнок дівчинки, повідомляє Euronews.

У 2022 році, коли Марії було 12 років, учителька малювання дала завдання створити малюнок на тему «спеціальної воєнної операції». Дівчинка намалювала українську жінку з дитиною, на яких падали російські ракети, а також синьо-жовтий прапор із написом «Слава Україні».

Після цього директор школи викликав поліцію, яка допитала її батька. До справи долучили ФСБ: вони обшукали дім родини та перевірили акаунти в соцмережах. Проти Москальова відкрили справу за «дискредитацію армії», а згодом — за «неодноразову дискредитацію», зокрема через публікації про злочини російських військових у Бучі.

Марію відправили до «реабілітаційного центру» для патріотичного перевиховання, а потім передали матері з інвалідністю. Її батька, який намагався втекти, затримали в Білорусі, побили й екстрадували до Росії, де засудили до двох років колонії. Після звільнення у 2024 році він почав планувати виїзд із донькою.

Родина пройшла через Вірменію та Німеччину й зрештою оселилася у Франції. Марія каже, що не шкодує про втечу: «Мені не дуже подобається ні моя країна, ні моє місто». Тепер вона планує вивчати французьку та піти до школи.

Підготувала: Ніна Петрович