22:01 / 12.07.2017 Наука и техника

Астрономи вперше спостерігали за народженням гігантського "двійника" Землі

Вчені заявили про те, що незвичайні подвійні розриви в газопилових дисках молодих зірок, які були відкриті астрономами нещодавно, свідчать про формування біля них "двійників" Землі. Висновки дослідників опубліковані в Astrophysical Journal, повідомляє dt.ua.

Те, як формуються великі "кузини" Землі, поки загадка для вчених, оскільки астрономам поки не вдалося знайти жодної новонародженої зоряної системи, де б виникали такі планети. Це змусило багатьох планетологів вважати, що супер-Землі вимагають якихось екзотичних умов формування, що багато в чому не збігається з тим, що подібні екзопланети дуже часто знаходять у найближчих до нас світил.

Тепер же дослідники виявили несподіване пояснення того, чому вчені довго не могли знайти "пологового будинку" таких планет, і попутно розкрили одну з останніх космічних загадок, вивчаючи дані, які збирав чилійський мікрохвильовий телескоп ALMA під час спостережень за кількома новонародженими зірками.

Як відзначають вчені, частина цих світил має досить дивний протопланетний диск, всередині якого є безліч дуже вузьких і близько розташованих розривів, існування яких астрономи зазвичай пов'язують з формуванням планет.

Близька відстань між дірками, змусила багатьох вчених сумніватися в тому, що всередині них можуть народжуватися планети. Гравітаційні взаємодії між їхніми зародками роблять подібні порожнечі вкрай нестабільними, і в кінцевому підсумку вони швидко руйнуються ще до того, як закінчується формування планет, і до того, як їх зможуть побачити астрономи.

Тепер же дослідники знайшли пояснення цьому, звернувши увагу на те, що газ і пил усередині протопланетного диска рухаються дещо по-різному, якщо всередині нього народжується порівняно невелика і досить щільна планета. Взаємодії газу і пилу з зародком планети породять два розриви всередині диска, один з яких буде знаходитися практично відразу перед планетою, а другий – за нею.

Потім ці діри, завдяки різній швидкості руху великих і дрібних частинок пилу, расщепятся ще на два кільця, розділені вузькими смужками пилу і газу. Як свідчать розрахунки вчених, подібні структури залишаються стабільними протягом багатьох тисяч витків навколо новонародженого світила, що дозволяє знаходити їх за допомогою телескопів.

Сліди подібних структур можна побачити на знімках протопланетних дисків біля зірок HL в сузір'ї Тельця і TW у сузір'ї Гідри, отриманих за допомогою ALMA.