17:01 / 01.07.2026 Общество

Після розслідування про «Скелю» омбудсмен анонсував передачу матеріалів силовикам

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що Офіс омбудсмена продовжує перевірку інформації щодо 425-го окремого штурмового полку «Скеля». Після перших повідомлень про ситуацію у підрозділі до відомства вже надійшло понад 30 звернень.

Про це Лубінець заявив під час пресконференції.

За його словами, звернення надходили не лише від народних депутатів, а й від чинних та колишніх військовослужбовців, які проходили службу у цьому підрозділі.

Омбудсмен зазначив, що наразі перевіряється вся отримана інформація. Остаточні висновки буде оприлюднено після завершення моніторингу, однак уже зараз є підстави говорити про можливу передачу окремих матеріалів до правоохоронних органів.

25–26 червня представники Офісу омбудсмена здійснили моніторинговий візит до полку «Скеля». На той момент у військовій частині вже працювали слідчі Державного бюро розслідувань, представники Військової служби правопорядку, Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, а також велика перевірочна група Генерального штабу ЗСУ.

Лубінець повідомив, що його співробітники отримали доступ до необхідної документації та мали можливість конфіденційно поспілкуватися з військовослужбовцями, яких обирали самостійно. Він також зазначив, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський запевнив у повному сприянні проведенню перевірки.

Водночас омбудсмен закликав не поспішати з висновками, наголосивши, що полк «Скеля» виконує бойові завдання на одному з найскладніших напрямків фронту та налічує понад 10 тисяч військовослужбовців. За його словами, публічні оцінки будуть надані лише після всебічного аналізу всіх матеріалів.

Нагадаємо, 23 червня видання «Бабель» оприлюднило журналістське розслідування про ситуацію у 425-му штурмовому полку «Скеля». У матеріалі, заснованому на свідченнях понад 30 осіб, ішлося про можливі випадки жорстокого поводження з мобілізованими, неналежне утримання військовослужбовців та інші ймовірні порушення.

У самому полку відкинули звинувачення, заявивши, що розслідування ґрунтується на окремих трагічних випадках і не відображає реальної ситуації у підрозділі. Також у «Скелі» наголосили, що не здійснюють мобілізацію військовозобов'язаних.

Підготувала: Ніна Петрович