14:12 / 17.11.2023 Политика

Швейцарія підтримала створення спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів росії

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Швейцарія долучилася до країн, які виступають за створення спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів росії проти України.

Про це йдеться на сайті Міністерства закордонних справ Швейцарії.

"Участь Швейцарії в цій основній групі доповнює її підтримку національних і міжнародних зусиль щодо судового переслідування та судового розгляду всіх міжнародних злочинів, скоєних в Україні. Швейцарія твердо переконана, що агресія (росії – ред.) проти України не повинна залишитися безкарною", – зазначили в зовнішньополітичному відомстві Швейцарії.

Швейцарія офіційно приєдналася до основної групи країн, які підтримують створення спецтрибуналу на зустрічі у Берліні 16 листопада, де країну представляв посол Франц Перес, голова Директорату міжнародного публічного права у швейцарському МЗС.

На переконання міністерства, Міжнародний кримінальний суд (МКС) має повноваження переслідувати та судити воєнні злочини та злочини проти людяності, які були скоєні в Україні, проте він не має юрисдикції щодо "злочину агресії" у російсько-українській війні, оскільки ні росія, ні Україна не ратифікували Римський статут.

На додаток до підтримки створення спецтрибуналу для росії, Швейцарія прагнутиме до перегляду Римського статуту, щоб полегшити юрисдикцію МКС щодо розгляду "злочину агресії" в усіх контекстах.

Відомо, що координаційна група з 38 країн розглядає варіант створення так званого інтернаціоналізованого трибуналу щодо злочину агресії росії проти України, а також модель трибуналу на підставі резолюції Генасамблеї ООН. Інтернаціоналізований трибунал може судити за українським законодавством, яке передбачає заочне засудження, проте надає путіну імунітет. Водночас створенню трибуналу через ООН може завадити позиція низки країн.

BAGNET нагадує, у травні 2023 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що кількість країн, що підтримують створення спеціального трибуналу для росії, зросла до 37. Крім того, на сайті міністерства з’явилася "Спільна заява стосовно зусиль зі створення трибуналу щодо злочину агресії проти України". В ній зазначено, що учасники саміту одноголосно підтвердили підтримку притягнення найвищого політичного і військового керівництва росії до відповідальності за розв’язання агресивної війни проти України.

Підготував: Сергій Дага