В "Енергоатомі" плодять масштабні афери на різний смак (розслідування)

«Енергоатом» є одним з тих підприємств, що дозволяє собі реалізацію найнахабніших афер. І за це нікому нічого нема. Про те, як в ключовій енергетичній компанії країни проганяють гроші через збанкрутілі компанії, проводячи тендери без конкурсів, а також чому не передали 60 млрд гривень прибутків в державну скарбницю, розбиралася Lenta.UA.
Днями стало відомо про наступну історію: у «Прозорро» оприлюднили угоду «Енергоатома» на 580 млн грн щодо заміни трансформатора на одній з АЕС. Діло потрібне. Але ані назву станції, ані підрядника, який буде цим займатися, ані більшість цін в «Енергоатомі» не показали. Устаткування на 504 млн грн позначене узагальнено як «трансформатор з комплектуючими» — без розшифрування позицій.
Відкрито було лише дані на суму до 40 млн грн. Але і тут організатори тендеру ударили в штангу: наприклад, бетон В10 коштує 5375 грн за м³ з ПДВ, тоді як на ринку його можна знайти за 3000–3700 грн. І таких «накруток» навіть на відкритій частині тендера – достобіса.
За даними ЗМІ, підрядником є ПрАТ «Юженергобуд» із Миколаєва, що регулярно отримує контракти на Південноукраїнській АЕС. Компанія записана на бізнесмена Матвія Ясеницького. Але найцікавіше є те, що це підприємство – банкрут із 2007 року.
Схеми керівництва АЕС з родиною Ясеницького реалізуються уже багато років. Фірма дружини Анастасії Ясеницької «Енергопромбуд» під час вторгнення у 2023 році отримала підряд на поставку кабелів на 335 млн грн по вдвічі-втричі завищених цінах і мішків типу біг-бег на 31 млн грн для захисту від дронів та уламків по цінах, що в п’ять разів перевищували ринкові ціни.
Ексдиректор ПАЕС Ігор Полович (до речі, сам – мешкав у будинку Ясеницької у Южноукраїнську) дуже активно співпрацював з «Юженергобуд» та «Енергопромбуд». У 2024 році його перевели до центрального офісу «Енергоатома», але новий керівник В’ячеслав Стоянов продовжив співпрацю з Юженергобудом.
Зараз спливла ще одна шокуюча історія з «Юженергобуд» Ясеницького: відбувся тендер на 111 млн грн на купівлю та модернізацію пожежної сигналізації на АЕС. Виграла саме ця компанія. Але виявилося, що «Енергоатом» заклав ціну на купівлю сповіщувачів в 6–25 разів дорожче за європейські.
Пару прикладів: адресні димові пожежні сповіщувачі ALN-EN врахували по 16 070 грн/шт. На більшому тендері колір невідомий, на меншому – білий. В українських інтернет-магазинах їх не вдалось знайти. У Великій Британії магазин «Acorn Fire & Security» пропонує такі сповіщувачі по 26,35–37,66 фунтів стерлінгів без ПДВ, що дорівнює 1 461-2 088 грн за курсом НБУ на дату підписання більшого договору. Їхня ціна різниться залежно від кольору, відсутності чи наявності ізолятора короткого замикання та допуску до використання на суднах. Таким чином, з урахуванням 20% українського податку магазинна ціна склала б 1 753-2 505 грн. Це в 6-9 разів дешевше від кошторисної ціни.
Крім того, у Бельгії сповіщувачі ALN-EN можна знайти по 28,66–40,20 євро, або 1 356-1 902 грн. З урахуванням 20% податку це 1 627-2 282 грн, що в 7-9 разів дешевше від кошторису.
Бази адресних димових сповіщувачів без ізолятора YBN-R/3 та з ізолятором YBN-R/3 (SCI), за даними «Наші Гроші», включили у кошторис по однаковій ціні 3 110 грн/шт. На більшому тендері колір невідомий, на меншому – білий. Вищезгаданий британський магазин «Acorn Fire & Security» продає такі бази по 1,82–15,99 фунтів стерлінгів, або 101-886 грн без ПДВ. Їхня ціна також різниться залежно від кольору, відсутності чи наявності ізолятора короткого замикання та допуску до використання на суднах. З урахуванням 20% податку магазинні ціни склали б 121-1 063 грн. Це від трьох до 25 разів дешевше від кошторису.
Можна констатувати: «розпил» з боку керівництва «Енергоатома» зараз іде просто фантастичними темпами. Ризикнемо припустити, що тут є дві ключові причини. Перша – банальна. Керівництво компанії в особі її президента Петра Котіна відчуває абсолютну вседозволеність, оскільки фактично знаходиться під захистом свого шефа, міністра енергетики Германа Галущенка. Останній з деяких причин (підозрюємо, що фінансових) має шалений авторитет в Офісі президента.
Друга причина: керівництво «Енергоатома» зараз настільки агресивно «пилить» гроші, бо розуміє, що їх найближчим часом у них можуть забрати. Справа в тому, що у Верховній Раді днями було схвалено звіт Тимчасової слідчої комісії, згідно з яким, виявилося, що у «Енергоатома» накопичилось понад 60 млрд грн прибутку після підвищення тарифів. При цьому за два роки компанія перерахувала до держбюджету лише 1,3 млрд грн дивідендів. Решта коштів могла бути спрямована на закупівлю ядерного обладнання за кордоном, але поставки так і не відбулися.
Парламент підтримав звіт Тимчасової слідчої комісії з питань енергетики: рішення ухвалено 272 голосами «за». А отже існує серйозна вірогідність того, що ці гроші відправлять в бюджет. Тому Котіну з Галущенку треба поспішити, аби по максимуму прокрутити ці гроші через «правильні» компанії. Власне, цим вони зараз і займаються. Ретельно і нахабно…