19:52 / 05.02.2025 Политика

Українській владі до вподоби "егоїстичні" ідеї Трампа

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що видобуток рідкісноземельних українських мінералів — не єдине, що Україна може запропонувати США. Також та може закуповувати американський газ.

Про це Сибіга розповів під час спільної пресконференції з міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Леммі.

За його словами, після припинення транзиту російського газу Україна бачить «величезний потенціал» у закупівлі американського LNG-газу та його закачування в українські підземні сховища.

Це дасть Україні змогу відігравати роль «гаранта енергетичної безпеки в Європі», каже очільник МЗС. Крім того, зі США можна співпрацювати й щодо участі американського бізнесу у відбудові України та використання заморожених активів для закупівлі зброї для України.

Сибіга також сказав, що можливість інвестувати в українські природні ресурси та спільно з Україною їх розробляти передбачена в Плані перемоги президента Володимира Зеленського.

«Тому що це наш спільний стратегічний інтерес. І це теж одне з таких конкретних втілень реалізації концепту “Мир завдяки силі”. Це також є елементом гарантій присутності в Україні великого бізнесу, великих інтересів, зацікавленості наших найближчих союзників — Сполучених Штатів Америки — у розробці таких родовищ і їхньому захисті», — вважає міністр.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна відкрита до американських інвестицій у добування українських рідкісноземельних мінералів в обмін на американську допомогу. Він каже, що вже обговорював це з американським президентом Дональдом Трампом у вересні 2024 року.

Раніше Трамп також казав, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкоземельні мінерали в обмін на американську допомогу.

Презентуючи План перемоги у Верховній Раді, Зеленський заявляв, що Україна готова запропонувати стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту критичних ресурсів, спільного інвестування та використання економічного потенціалу.

Він зазначав, що йдеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це, зокрема, уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які є значною перевагою у глобальній конкуренції, наголошував керівник української держави.

Нагадаємо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц різко розкритикував пропозицію Дональда Трампа щодо постачання Україною рідкісноземельних металів до США в обмін на фінансову допомогу. Виступаючи після неформального оборонного саміту ЄС у Брюсселі 3 лютого, Шольц назвав таку вимогу егоїстичною та відірваною від реальності.

За його словами, ресурси України мають бути спрямовані на відновлення країни після війни, а не використовуватися для негайного фінансування військових потреб. "Було б дуже егоїстично та егоцентрично витрачати ці кошти зараз", — наголосив канцлер.

Шольц також підкреслив, що після завершення війни Києву знадобиться потужна армія та значне фінансування для відновлення зруйнованої інфраструктури.

"Це величезні виклики, враховуючи масштаби руйнувань. Тому я вважаю, що ресурси України мають працювати на її майбутнє", — додав він.

Підготувала: Ніна Петрович