17:02 / 08.04.2025 Здоровье

Українські діти та молодь стали основною цільовою аудиторією для тютюнових компаній

За даними опитування «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (Health Behaviour in School-Aged Children – HBSC) 2022/23 рр., в Україні 17% підлітків віком 11-17 років мають досвід куріння сигарет та 20% коли-небудь вживали електронні сигарети.

Хоча б один раз курили сигарети та/або електронні сигарети 10% та 12% підлітків відповідно упродовж останніх 30 днів. 9% опитаних вказали, що регулярно курять сигарети, при цьому 4% – щодня. Якщо споживання сигарет більш поширене серед хлопців (11% проти 9% серед дівчат протягом останніх 30 днів), то електронні сигарети вживають рівномірно дівчата та хлопці (12% та 13%), пише ГО «Життя».

З віком частка курців стрімко зростає: якщо серед 11-річних 3% курять сигарети з певною регулярністю, то серед 17-річних – 22%. Ще гірша ситуація з вживанням електронних сигарет – вже у 15 років кожна пʼята дитина (21%) курить е-сигарети (протягом 30 днів), а у 17 років – цей показник сягає 30%.

Щонайменше кожен третій підліток віком 17 років вже може мати залежність від нікотину. 

Ці дані свідчать про епідемію вживання тютюнових та нікотинових виробів серед юнацтва до 18 років, що становить серйозну загрозу їхньому здоров’ю та потребує негайних заходів для захисту дітей від впливу тютюнової індустрії.

Багато хто вважає, що шкода від куріння проявляється лише через роки. Однак, як демонструють дані численних досліджень, серйозні проблеми зі здоров’ям можуть виникнути дуже швидко. Наприклад:

  • Підлітки, які курять, майже втричі частіше страждають на задишку, ніж ті, хто не курить, і більш ніж удвічі частіше скаржаться на мокротиння.
  • У молодих курців частота серцевих скорочень у стані спокою на 2-3 удари за хвилину вища, ніж у некурців, а дослідження показують, що ранні ознаки серцевих захворювань і інсульту можна виявити вже у підлітків-курців.
  • Учні старших класів, які регулярно курять і почали це робити ще до 9 класу, вдвічі частіше, ніж їхні однолітки некурці, скаржаться на погане загальне самопочуття, у 2,5 раза частіше повідомляють про кашель із мокротинням або кров’ю, задишку навіть у стані спокою, хрипи чи утруднене дихання, а також утричі частіше звертаються до лікарів через емоційні чи психологічні проблеми.

Нікотин, який зазвичай міститься і в сигаретах, і в електронних сигаретах, є психоактивною речовиною, яка викликає наркотичну залежність, що визнано хворобою (код 6С4A) відповідно до Міжнародного класифікатора хвороб (МКХ-11) ВООЗ «Розлади, викликані вживанням нікотину». Вживання нікотину також є причиною виникнення серцево-судинних захворювань та стимулятором розвитку пухлин. Нікотин особливо небезпечний для дітей і підлітків, оскільки має руйнівні наслідки для розвитку мозку та нервової системи.

Аерозоль (пара), що утворюється під час використання електронних сигарет, окрім нікотину, містить гліколі, альдегіди, летючі органічні речовини, поліциклічні ароматичні вуглеводні, тютюноспецифічні нітрозаміни, метали (свинець, хром, нікель), частинки силікату, дикарбоніли та гідроксикарбоніли тощо, які є токсичними та можуть спричиняти патологічні зміни в організмі. При чому, у аерозолі є й специфічні для нього речовини (в диму звичайних сигарет їх немає) – наприклад, гліоксаль, який є отрутою.

Діти та молодь є основною цільовою аудиторією для тютюнових компаній, оскільки є соціально вразливою категорією населення, піддаються маніпуляціям, схильні до ризикованої поведінки, часто внаслідок відсутності усвідомлення наслідків своїх дій. Опитування «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» підтверджує, що тютюнова індустрія полює на дітей, які стають курцями тютюнових виробів та е-сигарет. Водночас, за даними ВООЗ, серед дорослого населення 18 років та старше в Україні лише 3% є споживачами е-сигарет. 

Тютюнова індустрія використовує агресивні маркетингові методи задля залучення дітей та молоді до споживання тютюнових та нікотинових виробів.

Підготувала: Ніна Петрович