17:28 / 18.12.2017 Экономика

Участие Ярославского в истории с Проминвестбанком – только прикрытие для Фукса, - Тузов

Участие бизнесмена Александра Ярославского в истории с продажей «Проминвестбанка» всего лишь "прикрытие" для реальных договоренностей между НБУ и российскими собственниками банка. Об этом сообщил политический обозреватель Дмитрий Тузов в блоге на "Украинской правде".

Согласно его информации, в действительности контроль над "Проминвестбанком" пытается взять российский бизнесмен Павел Фукс в партнерстве с бизнесменом Максимом Микитасем.

"Похоже, участие Ярославского было не больше, чем спецоперацией "Прикрытие" - собственник ПИБ, российский "Внешэкономбанк" опроверг информацию о переговорах с Ярославским", - отметил он.

Сейчас же, по словам Тузова, на должности в ПИБ уже заводят людей Фукса и Микитася.

По мнению эксперта, ПИБ может интересовать Фукса по многим причинам: достаточно сказать, что у одного из ключевых предприятий украинской экономики миллионные долги перед банком.

"Зачем Фуксу ПИБ - отдельный разговор. Достаточно сказать, что "Проминвестбанк" подал иск на "Укрзализныцю", требуя взыскания 120 миллионов долларов согласно кредитным соглашениям между банком и железной дорогой. Пока "Укрзализныце" удается их не платить, защищаясь в судах. Но судебная "фортуна" может измениться после изменения собственника, разве не так?", - отмечает Тузов.

Как сообщали СМИ, на прошлой неделе НБУ отказал бизнесмену Александру Ярославскому в приобретении "Проминвестбанка". Оказалось, что он не согласовал свои намерения с российскими собственниками, которые отрицали какие-либо переговоры с Ярославским. Руководители Нацбанка Катерина Рожкова и Яков Смолий также отрицают существование каких-либо других покупателей и переговоры с Павлом Фуксом и их партнерами, отмечая, что бизнесменам отказали еще летом и больше заявок от них не поступало.   

Павел Фукс не комментирует ситуацию с приобретением "Проминвестбанка". Хотя, по информации экономиста Бориса Кушнирука, в банке уже работают кураторы Фукса.

"Как правило, появление таких кураторов, статус которых никаким образом официально не согласовывали с регулятором, говорит, что вопрос обнародования соглашения по продаже "Проминвестбанка" может появиться в любой день", - отметил он.

В частности, «человеком Фукса» в банке называют Владислава Дедовца, которого 6 декабря избрали заместителем председателя правления ПАО "Проминвестбанк" (с октября 2013 года по ноябрь 2017 года Дедовец был председателем правления Экспресс-банка).

СМИ сообщают, что с появлением в банке кураторов Фукса ПИБ начал распродавать ликвидные активы. На прошлой неделе был рефинансирован кредит компании Vioily государственному Ощадбанку. У известного производителя высокий кредитный рейтинг, и он был одним из наилучших клиентов "Проминвестбанка".

Одна из целей Фукса - забрать кредит "Укрзализныци". ПИБ требует от железной дороги полного погашения кредита, размер которого, по разным данным, составляет 120- 150 млн долларов, без каких-либо отсрочек. Предприятие, в свою очередь, предлагает продлить кредит с сохранением кредитной ставки. На подобные условия согласились все кредиторы "Укрзализныци", включая "Сбербанк". ПИБ, в свою очередь, занял жесткую позицию и использует все методы для скорейшего погашения "Укрзализныцей" кредита, включая штрафы. Если российский  бизнесмен Фукс и его партнеры выиграют суды и начнут изымать деньги со счетов УЗ, это может парализовать работу "Укрзализныци", что похоже на диверсию со стороны страны-агрессора.   

Также Дмитрий Тузов в своем блоге добавляет, что останнім часом у ЗМІ активно згадують олігарха й члена "Сім'ї" часів Януковича Сергія Курченка, й російсько-українського бізнесмена Павла Фукса. Ім'я останнього виникло у зв'язку з тим, що один з акціонерів Москва-сіті простягає свої інтереси до нафтовидобувної галузі (компанія "Укрнафтобуріння") й банківської сфери (за повідомленням інсайдерів й низки ЗМІ, хоче придбати "Промінвестбанк").

"Павло Фукс подав заявку на купівлю "Промінвестбанку" (ПІБ) в партнерстві з іншим бізнесменом – Максимом Микитасем, який є пропрезидентською креатурою", – поділився інформацією політолог Олексій Якубін. А журналіст Денис Казанський зазначає, що "за останні два роки компанія "Голден Деррік", яку контролює російський олігарх Павло Фукс, викупила кілька провідних українських газодобувних компаній. Й що ці компанії Фукс викупив у енергетичних фаворитів Віктора Януковича – Едуарда Ставицького і Юрія Бойка.

В НБУ можливість продажу ПІБ Фуксу спростовують. За словами заступника голови Нацбанку Катерини Рожкової, заявка бізнес-партнерів була відхилена ще влітку, наразі у якості покупця розглядається екс-власник ФК "Металіст" Олександр Ярославський. Але, схоже, участь Ярославського була не більше ніж спецоперацією "Прикриття" – власник ПІБ російський "Внешэкономбанк" спростував інформацію про перемовини з Ярославським. За наявною інформацією, не керівні посади в ПІБ вже заводять людей Фукса та Микитася. Про це, зокрема, повідомив економіст Борис Кушнірук.

Навіщо Фуксу ПІБ – окрема розмова. Достатньо сказати, що "Промінвестбанк" подав позови на "Укрзалізницю", вимагаючи стягнення 120 мільйонів доларів згідно кредитних угод між банком й залізницею. Поки що "Укрзалізниці" вдається їх не платити, захищаючись у судах. Але ж судова "фортуна" може змінитись після зміни власника, чи не так?

З ким має стосунки пан Фукс в українській політиці? Програма "Схеми" відстежила нічні вояжі згаданого бізнесмена до Адміністрації Президента й Міністерства Внутрішніх Справ, що може наштовхувати на думки про появу на бізнесовому й політичному олімпі ще одного впливового гравця. Адже великий бізнес у нас прив'язаний до політики. А ось візити пана Фукса до міністерства Внутрішніх справ можуть бути пов'язані з інформацією, оприлюдненою американським виданням "Вашингтон Таймс" (стаття автора Todd Wood від 6 грудня 2017 року у статті "Ukraine's political and economic death spiral"):

"В останні місяці російський (а тепер і український) бізнесмен на ім'я Павло Фукс спровокував інтерес з боку західних ЗМІ у розслідуваннях проти себе з боку правоохоронних органів багатьох країн, в тому числі США". І ще один фрагмент:

"Можливо, найбільш хвилюючим аспектом тривалої політичної та економічної смертельної спіралі в Україні є подальший вплив колишнього режиму часів президентства Януковича, який вкрав мільярди українського народу. Ці гроші тепер безпечно перебувають в офшорних зонах. Український уряд, звичайно, намагається повернути ці активи. Проте, більш цікавим кроком є використання бандою Януковича, учасники якої втекли до Росії, кримінальних елементів в Україні для викупу стратегічних активів для подальшого посилення інтересів Москви та дестабілізації у Києві".

В матеріалі "WT" йдеться про те, що пан Фукс може бути пов'язаним з кримінальними постатями та відмиванням активів Януковича в Україні.

Тим часом стало відомо, що пан Фукс офіційно став громадянином України й відмовився від російського паспорту. Принаймні, він про це сам сказав в ефірі програми "Схеми". Чи прорахували спецслужби існуючі ризики й зв'язки пана Фукса в Москві? Чи не стане новий український олігарх джерелом впливу іноземних спецслужб й політиків на стратегічні сегменти української економіки? Такі, як Одеський припортовий завод, банківську систему й об'єкти нафто-газовидобутку?

І тепер про міжнародний аспект. Стаття в американській пресі може свідчити, що непоміченими описані події в Україні не залишаться. Тему, очевидно, підхоплять й інші видання. І знаєте, чому? Тому що Сполучені Штати проголосили початок персональних санкцій проти представників російської влади та її бізнес-оточення. Закон вимагає від фінансової розвідки Сполучених Штатів надати інформацію про активи російських політиків та бізнесменів. Думаєте, фінансова розвідка не моніторить пресу? Або не має своєї власної інформації? Тож вся ця історія може мати продовження. Із долученням до цього процесу міжнародної організації ФАТФ, яка здійснює заходи з протидії відмиванню грошей у всьому світі. Погодьтеся, це буде не дуже приємно для України. І це – м'яко кажучи.