США висунули Україні більш жорсткі умови угоди щодо надр, – NYT

Ілюстративне фото з відкритих джерел
Нова пропозиція США щодо угоди з Україною про корисні копалини включає суворіші умови, ніж попередні версії. Про це пише The New York Times.
Вашингтон хоче претендувати на весь прибуток спільного інвестиційного фонду країн доки Київ не поверне суму, "принаймні еквівалентну спрямованій від США допомоги".
Переговори з цього питання почалися 11 квітня у Вашингтоні за участю української та американської делегацій. Вони триватимуть два дні.
У проекті угоди також йдеться про те, що США зможуть накласти вето на продаж українських корисних копалин третім країнам. У перший рік дії угоди Україні заборонять створювати інвестиційні проекти, якщо їхні умови кращі за ті, що пропонуються США.
Інші пункти угоди залишилися незмінними. Так, Україна вноситиме до фонду 50% доходів від майбутньої монетизації державних природних ресурсів (нафта, газ, мінерали). Частину цих коштів планується реінвестувати в українські проекти з корисних копалин, але точна частка загального прибутку на ці цілі не уточнюється.
BAGNET нагадує, деталі нового проекту угоди України та США щодо надр наприкінці березня оприлюднив народний депутат від Ярослав Железняк. Звідки у нього з'явилася копія проекту угоди, він пояснювати не став.
Желєзняк зокрема зазначив, що угода "жахлива" з точки зору українських інтересів і не містить "навіть натяку" на гарантії безпеки з боку США. Документ включає всі українські корисні копалини, Київ буде зобов'язаний передавати доходи від корисних копалин до спеціального фонду, а американським внеском пропонують вважати надану військову допомогу з 2022 року.
Документ охоплює не лише всі мінеральні ресурси на території України, а й інфраструктуру - залізниці, трубопроводи, порти та переробні заводи.
В Офісі Зеленського заявляють, що угода про надра з США передбачає ратифікацію у Раді.
Підготував: Сергій Дага