Росіяни насаджують свої міфи про "велику культуру" західній публіці

Російські інтелектуали насаджують Заходу, який не розуміє до кінця сутності рашистів, наратив про "велику і гуманістичну російську культуру".
В той же час, історик Радомир Мокрик зазначив, що не вважає "хороших русскіх", що виїхали на Захід, впливовими чи такими, що створюють образ "іншої Росії". Він асоціює їх з хвилею еміграції так званої білої Росії, що втікали свого часу.
"Тоді це було дуже впливово, і це в культурі дуже проявилося. Я думаю, що цей образ і це переконання, що Росія насправді не така, воно йде в першу чергу саме звідти, тому що втікала аристократія, втікали дійсно освічені, висококультурні часто люди. І оскільки інших росіян європейці часто не бачили, вони вдавали, що Росія десь так виглядає, як зі сторінок Толстого "Войны и мира", тобто ось вони наживо побачили цих аристократів", - сказав Мокрик у програмі "Власні назви з Мирославою Барчук".
Зараз, на думку історика, цього немає і немає такого культурного впливу. Однак ці росіяни намагаються відокремитися від війни і не нести за неї відповідальності. Разом з тим, зазначає історик, насаджуючи наратив про "велику і гуманістичну російську культуру", ці росіяни ускладнюють донесення українцям свого.
"Мене ось це найбільше дратує в цій ситуації, тому що, знову ж таки, за інерцією Захід хоче це чути, він хоче знайти цю "другую Россию", і тут її приносять, просто от беріть і слухайте. І це дійсно ускладнює можливість нам донести своє бачення про цю війну і про російську культуру загалом. Навіть був мем, що "ці жорстокі українські письменники свого часу не хотіли спілкуватись". На моє переконання, якби ця опозиція дійсно була етичною, якби ця опозиція справді була "другая", вони б не відбирали наш голос. Просто людина б розуміла, що зараз не мій час, я зараз маю просто промовчати. А ось це агресивне нав'язування "давайте поговоримо", це важко назвати етичною позицією в ситуації, в якій ми зараз знаходимося в теперішньому контексті", - зауважив Мокрик.
Він підсумував, що ці російські емігранти не формують середовище, яке може впливати на думку європейців.
"Мені не здається. Направду, я не бачу їхньої впливовості, я не бачу ефекту від їхньої діяльності", - додав історик.
Підготувала: Ніна Петрович