17:26 / 10.09.2023 Происшествия

Люди, у яких проблеми зі здоров'ям, можуть служити в ЗСУ далеко від фронту, - пропозиція

Раді нацбезпеки та оборони варто прибрати формулювання "обмежено придатний" і врегулювати питання придатності або непридатності до служби через військові професії, запропонував уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець.

"Щодо рішення "обмежено придатний". Ми зафіксували дуже багато випадків, коли через корупційну складову були видані довідки громадянам, які не мають вад, не мають проблем зі здоров’ям, як "непридатні", а громадянам України, які мають відкриті проблеми зі здоров’ям, є багаторічні діагнози, їм видали оці довідки "обмежено придатний". Це потребує врегулювання.

Це було окремо заслухано на засіданні Ради нацбезпеки і оборони в присутності президента та членів РНБО, я там, в тому числі, доповідав. І рішення таке, що треба прибрати це "обмежено придатний". Громадянин України повинен або бути придатний до виконання військової служби, або не придатний.

Якщо він в силу свого здоров’я непридатний до виконання бойових задач з автоматом в руках прямо на передовій, у нього є, наприклад, проблеми з хребтом, він може бути в штабі або в складі ракетних військ, займатись військовим напрямком IT. Все це треба врегулювати.

За словами омбудсмена, громадянину треба чітко показати: "якщо він придатний, але в нього є проблеми зі здоров’ям, то він придатний для проходження служби в таких-то військах, які, наприклад, не пов’язані взагалі з передовою".

Лубінець зазначив, що проходження ВЛК має бути максимально цифровізовано, "електронні бази повинні бути доступні як для громадян, так і для лікарів, так і для таких інституцій як моя, які здійснюють парламентський контроль".

Підготувала: Ніна Петрович