12:04 / 08.08.2023 Происшествия

Міноборони викинуло на вітер під час війни близько 27 млрд грн, – ЦПК

Мова йде про дебіторську заборгованість міністерства – повністю оплачені наперед контракти.

Міністерство оборони України перерахувало на рахунки компаній 27 млрд гривень за постачання зброї, однак не отримало її вчасно. Йдеться про так звану прострочену дебіторську заборгованість міністерства, пише Центр протидії корупції, посилаючись на відповіді Департаменту ресурсного забезпечення Міноборони та власні джерела у відомстві.

Як зазначають в ЦПК, загальний обсяг простроченої дебіторської заборгованості Міноборони сягає 33 млрд гривень. Однак в цю суму також входять 5,86 млрд гривень заборгованості за контрактами щодо речового забезпечення та приблизно 1 млрд гривень заборгованості за іншими програмами Міноборони.

Наявність простроченої дебіторської заборгованості означає, що Міноборони перерахувало компаніям гроші, проте товар, а в конкретному випадку саме зброю, так і не отримало в строк, передбачений контрактами.

Водночас приблизно за місяць загальна цифра простроченої дебіторської заборгованості в Міноборони ця цифра зменшилася на 3 млрд грн — з 36 до 33 млрд грн. Тобто постачальники або ж поставили домовлену продукцію, або ж в судовому чи добровільному порядку повернули кошти Міноборони. Чи входили саме збройні контракти у зазначені 3 млрд грн, не відомо.

При цьому аналітики ЦПК порівняли, що до прикладу фонд «Повернись живим» лише за 400 млн гривень планує закупити: 300 мінометів 82-мм калібру, 200 крупнокаліберних кулеметів і 100 автоматичних 40-мм гранатометів, що свідчить про масштаби втрат для війська.

У травні стало відомо, що Міноборони подало позови до суду на спецекспортерів за прострочену дебіторську заборгованість на 8,9 млрд грн. Однак згодом Мінфін підтвердив – це далеко не вся сума дебіторської заборгованості Міністерства оборони.