17:19 / 29.12.2025 Мир

«Компенсація» замість репарацій: позиція Трампа грає на уникнення покарання Росії за війну

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ наполягає саме на репараціях з боку Росії, однак позиція президента США Дональда Трампа фактично зводиться до підміни цього поняття так званою «компенсацією». Такий підхід, за оцінками української сторони, дозволяє уникнути чіткого юридичного визнання відповідальності РФ за агресію та воєнні злочини.

Про це Зеленський повідомив журналістам після переговорів із Трампом, які відбулися у неділю в Мар-а-Лаго (Флорида).

«Для нас принципово, щоб Росія віддала гроші й щоб це були саме репарації. Американці називають це компенсацією. Чесно кажучи, їм не дуже подобається слово “репарації”. Але для нас важливо отримати ці кошти для відновлення держави», – наголосив президент України.

Коментуючи заяву Трампа про те, що Росія нібито зацікавлена в успішній Україні та готова долучатися до її відбудови, Зеленський підкреслив: мова має йти не про «доброчинність» агресора, а про відповідальність за зруйновану країну.

Президент також нагадав, що механізм так званих репараційних кредитів Україна вже погодила з європейськими партнерами, адже основна частина заморожених російських активів перебуває саме в ЄС.

«Перші приблизно 100 мільярдів доларів ми отримаємо впродовж найближчих двох років рівними траншами. Якщо війна завершиться, ці кошти підуть на відновлення. Якщо ж нам доведеться захищатися — буде ресурс для оборони», – зазначив Зеленський.

Водночас у Євросоюзі досі не вдалося досягти повної згоди щодо прямого використання заморожених російських активів як репарацій. Саміт лідерів ЄС 18 грудня схвалив надання Україні фінансової допомоги у розмірі 90 млрд євро у 2026–2027 роках у формі безвідсоткового кредиту, забезпеченого бюджетом ЄС, але без формального статусу репарацій.

Проти такого механізму раніше виступали окремі країни та фінансові інституції, зокрема депозитарій Euroclear, який попереджав про можливі судові позови. Водночас Владімір Путін уже назвав ідею «репараційного кредиту» «грабунком» і пригрозив ЄС юридичними наслідками, фактично підтвердивши чутливість для Кремля питання відповідальності за агресію.

Підготувала: Ніна Петрович