11:06 / 10.05.2023 Наука и техника

Законопроєкт про протидію фішингу: нардепів просять не легалізувати систему блокування доменів

Фото: slovoidilo.ua

В Інтернет асоціації України просять Верховну раду не легалізувати систему блокування доменів, як це передбачено у змінах до закону "Про електронні комунікації" щодо протидії фішингу (№9250).

Про це йдеться у листі, який організація направила спікеру парламенту, головам комітетів та фракцій.

Законопроєкт №9250, який ініціювала група нардепів на чолі з Олександром Федієнком, спрямований на протидію фішингу та фішинговим веб-сайтам шляхом надання відповідних повноважень центральному органу виконавчої влади у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектру. Орган зобов'яжуть розробити та затвердити правила протидії фішингу та встановити права та обов'язки постачальників DNS, пише видання "Слово і діло".

В організації стверджують, що законопроєктом буде встановлено непередбачений Конституцією вид неправомірного діяння, який не стосується ні злочину, ні адміністративного чи дисциплінарного правопорушення.

При цьому принципи відповідальності за таке правопорушення визначатимуться не законами, а підзаконними актами Держспецзв'язку: "І перше, і друге суперечить п. 22) ст. 92 Конституції України, яка визначає, що виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них".

"Окремо слід наголосити, що законопроєкт № 9250 вочевидь має на меті легалізувати вже побудовану та, на нашу думку, незаконно функціонуючу під управлінням НКЦК РНБОУ систему блокування доменів", – йдеться у листі.

В ІнАУ заявляють, що така система має ризики для кібербезпеки держави, оскільки агресор, отримавши незаконний доступ, може заблокувати в Україні доступ до веб-ресурсів. Крім того, організація нагадує про корупційні ризики при прийнятті рішення про включення сайтів до переліку заблокованих доменів та про ризик для свободи слова, оскільки цей механізм може бути використаний для блокування будь-яких онлайн-медіа.

Підготував: Сергій Дага