19:04 / 11.06.2024 Общество

Дівчина заступника генпрокурора за 2024 рік збагатилася елітною нерухомістю на 52 млн гривень

Журналісти «Схем» (Радіо Свобода) встановили, що дівчина заступника генерального прокурора Дмитра Вербицького Христина Ільницька у 2024-му році обзавелась елітним майном на суму щонайменше 52 мільйони гривень, не маючи для цього достатніх власних офіційних доходів. Зокрема, вона придбала будинок в елітному котеджному містечку «Коник» в Києві площею 240 квадратних метрів ринковою вартістю 1,2 мільйони доларів (48 мільйонів гривень).

Крім того, Ільницька придбала автомобіль Porsche Macan T 2023 року випуску вартістю 100 тисяч доларів (близько 4 мільйонів гривень). До того ж, судячи з її публікацій в соцмережах вона також стала власницею салону краси у столиці. При цьому, її сукупний дохід, прозвітований перед державою за останнє десятиліття склав трохи більше 360 тисяч гривень.

Про те, що Христина Ільницька перебуває у стосунках саме з офіційно розлученим заступником генпрокурора Дмитром Вербицьким, свідчить низка фактів – жінка публікує у своїх соцмережах фотографії спільного проведеного з ним та своїм сином дозвілля, до того ж камери спостереження неодноразово фіксували, що Вербицький та Ільницька спільно пересуваються містом на згаданому новому Porsche. Вербицький, відповідно до його декларації, мешкає у тому ж котеджному містечку, де Ільницька у травні купила маєток. Про це йдеться у новому розслідуванні «Схем».

У коментарі «Схемам» заступник генпрокурора Дмитро Вербицький заявив, що їхні стосунки з Христиною Ільницькою не носять сімейний характер, що передбачало би відображення її майна в його декларації, та заявив, що не надавав їй допомогу у купівлі нерухомості. Сама Ільницька теж не спростувала, що перебуває із ним у стосунках, додавши, що «на даному етапі» вони не носять сімейний характер. Своє майно, куплене у 2024 році на загальну суму більше 50 мільйонів гривень, вона пояснила зокрема тим, що колись мала «яхтовий бізнес» зі своїм неназваним колишнім хлопцем, від якого нібито отримала у спадок за заповітом чимало активів. «Схемам» вдалося встановити ім’я цього підприємця. У коментарі журналістам його вдова заявила, що ще до смерті він скасував свій заповіт на Ільницьку і він не набув чинності. Це підтверджують і записи в реєстрах.

1 травня 2024-го року Христина Ільницька придбала 3-поверховий будинок у елітному котеджному містечку «Коник» у Києві.

Згідно з договором купівлі-продажу цього котеджу, який є у розпорядженні «Схем», Ільницька заплатила за нього близько 2 мільйонів гривень – це 1,9 мільйона за будинок і 200 тисяч за землю.

Водночас журналісти знайшли на профільному сайті оголошення про продаж аналогічного будинку в цьому ж котеджному містечку «Коник» за майже 1 мільйон 200 тисяч доларів (приблизно 48 млн гривень). Тобто за договором Ільницька заплатила в 24 рази менше ринкової вартості, йдеться у розслідуванні.

На думку експерта з нерухомості Євгенія Полунова, «зазвичай такі реальні ціни в договорах купівлі-продажу сторони намагаються уникати для того, щоб зменшити податкове навантаження». Якби у договорі купівлі-продажу котеджу була вказана реальна ринкова вартість, держава могла би отримати три з половиною мільйони гривень податків. Відповідно до ціни, вказаної в угоді, сума податків склала близько 160 тисяч гривень, підрахував експерт.

Колишня власниця котеджу не захотіла відповідати на питання журналіста про те, чому продала нерухомість за такою заниженою вартістю.

В 2024-му році, як з’ясували «Схеми», напередодні свого дня народження, Ільницька стала власницею автомобіля Porsche Macan T 2023 року випуску, придбаного з салону. Така нова автівка коштує майже сто тисяч доларів (4 мільйони гривень). А вже наступного дня після покупки камери системи МВС зафіксували за цим Porsche перевищення швидкості. З того часу Ільницька й сама часто публікувала відео, де вона – за кермом цього автомобіля, наприклад, приїжджала в салон краси.

Відповідно до даних з системи фотофіксації автодорожнього руху «Безпечне місто» за квітень та травень цього року, разом з Ільницькою у Porsche їздить і Дмитро Вербицький – іноді як водій, іноді як пасажир. Вони пересувались містом разом на цьому авто і в день купівлі маєтку Ільницької. Відповідно до світлин з системи, заступник генпрокурора також сам пересувається у цьому автомобілі по Києву.

Крім цих спільних поїздок про стосунки офіційно розлученого Вербицького та Ільницької свідчать опубліковані нею у соцмережах фото та відео спільно проведеного дозвілля. Наприклад, гри в теніс.

Судячи з публікацій Ільницької, зовсім нещодавно вона також, ймовірно, стала власницею київського салону Leo Beauty Club.

Офіційно прозвітовані перед державою доходи Ільницької за 10 років, за інформацією джерел «Схем» із доступом до таких даних – всього 360 тисяч гривень. При чому за останні три роки Ільницька офіційно взагалі нічого не заробила.

«Схеми» направили запит до Офісу генпрокурора на ім’я Вербицького із запитаннями, чи допомагав він Ільницькій фінансово у придбанні автомобіля, будинку та салону і, якщо так, то чи планує відобразити це у своїй декларації. І якщо має з нею спільний побут, чи буде це та її майно задеклароване.

Вербицький зазначив: «З Христиною я знайомий з кінця 2022 року, наші стосунки не носять сімейних відносин, та в будь-якій допомозі в придбанні нею майна мною участь не бралася. Тому з цих питань вам необхідно звернутись до Христини».

І додав: «Щодо автомобілю, то я не користуюсь ним в розумінні закону «Про запобігання корупції», а лише сідав за кермо декілька разів разом з власницею».

Христина Ільницька у коментарі «Схемам» повідомила: «З Дмитром я знайома приблизно з кінця 2022 року, і стосунки мали дружній характер. Щодо наших стосунків на сьогоднішній день – це особисте, я не готова це коментувати. На даному етапі стосунки не мають сімейного характеру. Що стосується купівлі будинку, автомобілів та іншої нерухомості, яку я купувала і купуватиму найближчим часом, чоловіки участі не беруть. На даний момент я проживаю в будинку із сином та мамою».

На питання щодо вартості котеджу, придбаного у 24 рази дешевше ринкової ціни, Ільницька відповіла: «Це особисто мої домовленості з продавцем, тому що він зацікавлений у мені як у яхтовій індустрії. У нас був складений попередній договір, який виконаний. Саме після його виконання будинок був куплений за собівартістю».

Але в реєстраційній справі цього будинку журналісти не побачили жодних попередніх договорів.

На запитання про доходи Ільницька каже, що зараз вона не заробляє, але гроші в неї є – від колишніх чоловіків та неназваного хлопця, з яким вони займались яхтовим бізнесом, і який при розірванні стосунків нібито залишив їй низку активів.

«Після його відходу, він залишив на мене заповіт, а також коштовності, автомобілі, подаровану ним яхту, названу моїм ім’ям, годинник та інше. Тому в мене достатньо грошей, щоб придбати собі будинок і не тільки», – написала Ільницька.

Жінка відмовилась прямо назвати його прізвище і надати більше доказів на підтвердження своїх слів. Однак «Схеми» встановили його ймовірну особу – це Юрій Васильович Приймак, свого часу Ільницька отримувала зарплату у його фірмі. Він помер у 2020 році. Станом на зараз неможливо встановити – чи достатньо було у Приймака доходів, щоб залишити Ільницький такий великий спадок – принаймні його українська фірма з оренди яхт того часу звітувала про збитковість.

Вдова покійного бізнесмена Приймака у коментарі журналістам підтвердила, що він складав заповіт на Ільницьку – але згодом скасував його.

«Він відмінив його. Писав, потім відмінив. Вона нічого не отримала у спадок в юридичному плані. Ніякого майна, яке було в нього, по документах на неї не перейшло», – повідомила колишня дружина Приймака Наталія.

«Схемам» вдалось знайти підтвердження словам цієї жінки. Заповіт Приймака був нотаріально посвідчений наприкінці 2019-го року, але влітку 2020-го так само в нотаріальному порядку скасований. Це «Схемам» підтвердили джерела із доступом до Спадкового реєстру.

Ільницька переконує, що Porsche вона теж купила без сторонньої допомоги. Синові планувала подарувати свій Mercedes, але він йому «не сподобався», тож вона його продала – у травні цього року. І розповіла, що планує купувати йому іншу машину. Про салон краси жінка відповідати не захотіла.

Після відповідей на питання Ільницька дописала: «Якщо я почую на свою адресу наклеп, я вживу заходів щодо вашого видання і конкретно щодо вас».

Раніше «Схеми» розповіли про те, як заступник генерального прокурора України Дмитро Вербицький оселився в будинку в елітному котеджному містечку «Коник» в Києві, який його племінник придбав за довіреністю від одеського бізнесмена за понад 2 мільйони гривень – що відповідно до ринкових цін є заниженою у 6 разів вартістю. Раніше ДБР відкрило кримінальне провадження щодо компанії-забудовника котеджного містечка «Коник», в якому процесуальне керівництво здійснює Офіс генерального прокурора, де заступником голови є Вербицький. Нині активних дій по цьому провадженню немає, арешти на майно забудовника зняті, йдеться у розслідуванні. Сам Вербицький на запитання про занижену ціну на таунхаус заявив, що йому відома «лише вартість, яка була зазначена у договорі». Щодо кримінальної справи заступник генпрокурора зазначив, що прокурорський нагляд за розслідуваннями ДБР «не входить до його повноважень».

Дмитро Вербицький став заступником генерального прокурора Андрія Костіна у вересні 2022 року. До цього працював в органах прокуратури Івано-Франківської, Одеської та Миколаївської областей. З 2020-го і до 2022-го року, до моменту призначення на посаду в ОГП, був заступником керівника Одеської обласної прокуратури.