21:34 / 19.05.2023 Общество

Відновлення зруйнованих війною міст: в Ірпені стартував навчальний проєкт громадського контролю

Розпочався перший навчальний модуль масштабного громадського проєкту «Стоп корупції»

19 травня в Ірпені на базі Державного податкового університету стартував новий масштабний освітній тренінг ВГО "Стоп корупції" у межах проєкту "Громадський і медійний контроль за відновленням зруйнованих війною українських міст". Для участі у ньому приїхали близько 30 представників антикорупційної організації із Донеччини, Харківщини, Львівщини, Кіровоградщини, Миколаївщини, Херсонщини та інших регіонів.

Як повідомляє "СтопКор", дуже знаково, що активісти з усієї України зібрались в Ірпені – місті, яке стало символом російської агресії, бо воно було вщент розтрощене. За рік після де окупації учасники семінару побачили, що місто вже відбудовується і живе. Це дає надію представникам регіонів, які серйозно постраждали від російської агресії, що так само відбудується і Херсонщина, і Харківщина, і Донеччина, й інші регіони. 

"Ми ще не бачимо багато будівельної техніки на дорогах України, яка масово відбудовує країну. Але процес відбудови вже іде…. Важливість сьогоднішнього заходу полягає у двох частинах. Перше: допомогти громалам правильно працювати з донорами та використовувати донорські кошти для відбудови. Друга частина – допомогти громадському сектору контролювати цей процес. Оскільки там де є людський фактор – там завжди є ризик корупції", - зазначив співзасновник ВГО "Стоп корупції" журналіст і волонтер Роман Бочкала.

До участі в конференції наразі долучились також представники місцевих адміністрацій. Зокрема, голови дев’яти райдержадміністрацій окупованих районів Херсонщини.

Під час живого спілкування – між лекціями і дискусіями – представники громадськості і місцевої влади жваво обговорювали проблематику своїх регіонів і механізми ефективного відновлення населених пунктів, потрощених війной.

Голова Правління ВГО "Стоп корупції" Ігор Бондарчук подякував усім, хто знайшов можливість у такий непростий час долучитись до семінару, і іноземним партнерам за підтримку.

 "На прикладі Бородянки, на прикладі інших міст, ми бачимо, як можна відновлюватись завдяки міжнародним партнерам, завдяки залучення місцевого бізнесу, завдяки чиновникам, які виконують свої функції. Ми можемо не тільки воювати – дяка нашім ЗСУ навіки, а й відновлюватись… Коли будуть передаватися кошти на відбудову інфраструктури – їх надо буде контролювати, місцева влада має бути абсолютно прозорою. І такий захід нам дає упевненість, що ці процесу будуть", - повідомив Бондарчук.

Онлайн учасників зустрічі привітав керівник Святогірської міської військової адміністрації і очільник Святогірського відокремленого підрозділу "Стоп корупції" Володимир Рибалкін.

"Ми зараз робимо ту історію, якою завтра будемо пишатися і входити в нову країну. Насправді дуже важливо, щоб люди, які мають активну позицію, беруть на себе відповідальність - заходили у владу, до адміністрування громади для того, щоб вносити зміни у ці сектори… Наразі дуже мало людей з активною позицією у громадах, які б могли допомагати повертати місто в нормальне життя", - зазначив він. І пообіцяв поділитися досвідом своєї команди із відновлення деокупованої громади, у якій наразі 1500 людей не мають житла.

Під час навчального модуля три дні представники різних регіонів антикорупційної організації спілкуються, діляться досвідом, обговорюють проблеми і слухають лекції фахівців та беруть участь у дискусіях щодо механізмів громадського контролю за процесами відновлення зруйнованих міст України та особливостей висвітлення цього процесу.

У п’ятницю перед активістами виступила докторка юридичних наук, професорка завідувачка кафедри кримінальної юстиції Навчально-наукового права Державного податкового університету (м.Ірпінь) Галина Дідківська із дискусією на тему: "Відбудова громад: перші кроки. Співпраця влади, громадськості, бізнесу. Відкрите урядування і визначення пріоритетів відбудови".

Також із учасниками заходу попрацювала фасилітаторка, експертка з розвитку громад, членкиня Національної Асоціації Фасилітаторів України, засновниця Школи технологій залучення Надія Копаниця.

У суботу активісти поїдуть знайомитись із провідним досвідом громад Київщини із відновлення. Зокрема, відвідають модульне містечко для тих, хто лишився без житла, у Бородянці.

Третій день семінарів буде присвячений безпосередньо навчанню інформаційного висвітлення процесів відновлення в регіонах України.

"Ми повинні бути підготовлені до відновлення. І ця – конференція – дуже правильне і своєчасне рішення. Є над чим працювати", - зазначив керівник Кіровоградського регіонального підрозділу ВГО "Стоп корупції" Віктор Дудін.

Масштабний грантовий проєкт

Навчання осередків відбувається у межах масштабного довготривалого проєкту "Громадський і медійний контроль за відновленням зруйнованих війною українських міст", який із березня 2023 року реалізує ВГО "Стоп корупції" за фінансової підтримки "Black Sea Trust for Regional Cooperation", що є проєктом "German Marshall Fund of the United States".

Наразі антикорупційна організація виграла міжнародний грант для висвітлення процесів відбудови в регіонах України.

За цим проєктом громадські активісти з регіонів Україні ( а "Стоп корупції" налічує 94 регіональні осередки) за підтримки штатних професійних журналістів всеукраїнського порталу "СтопКор", проводитимуть розслідування щодо пріоритетів у відновленні зруйнованих регіонів, прозорості і підзвітності у витрачання коштів на відновлення, ефективності громадського контролю за діяльністю місцевих влад і державних органів.

Проєкт передбачає до кінця літа провести три навчальні модулі по три дні за участі регіональних активістів і журналістів, які вивчатимуть загальні принципи і провідний досвід органів місцевого самоврядування щодо відновлення постраждалих від війни громад з метою поширення цього досвіду в громадах. Перший семінар проходить 19-21 травня. Другий – запланований на початок липня. Третій – на кінець серпня.

В результаті здобутих знань і навичок осередки "Стоп корупції" у зруйнованих війною українських містах, візьмуть участь у відновленні своїх громад, поширюватимуть провідний досвід інших міст у цих питаннях, а також здійснюватимуть моніторинг дій місцевої влади щодо їх належного врядування. 

Цяп ублікація створена за підтримки "Black Sea Trust", що є проєктом "German Marshall Fund of the United States". "Black Sea Trust" або його партнери не обов’язково поділяють думку, висловлену у цій публікації.

Наталія Полинкова

Регіональний редактор