23:02 / 10.02.2025 Политика

Через Трампа Норвегія призупинила надання допомоги біженцям з України

Норвезька рада у справах біженців припинила до кінця лютого надавати допомогу людям у майже 20 країнах, серед яких є Україна. Все через закриття програм USAID.

Про це повідомили в організації.

У повідомленні йдеться, що організація вперше у своїй історії змушена зупинити заплановану та термінову роботу з надання допомоги сотням тисяч людей у ​​майже 20 країнах, які постраждали від війн, стихійних лих та переміщень.

Як пояснили в Раді, ці радикальні заходи спричинило те, що США зупинили, частково зупинили або не відшкодували фінансування глобальних програм надзвичайної допомоги.

Також там наголосили, що наслідки припинення надання допомоги будуть відчутні в усьому світі, зокрема і в Україні. Так, в Україні Норвезькій раді у справах біженців довелося зупинити розподіл екстреної допомоги для 57 тисяч людей у населених пунктах уздовж лінії фронту.

«Це відбувається під час зими, внаслідок чого люди не можуть опалювати свої будинки та отримувати доступ до товарів першої потреби, як-от їжі», — повідомили у Раді.

Також в організації зазначили, що змушені звільнити гуманітарних працівників у всьому світі.

Адміністрація Трампа оголосила про адміністративні відпустки (тобто без збереження заробітної плати та пільг) для працівників USAID у всьому світі. Тисячі співробітників агентства, які працюють за кордоном, відкликають.

Водночас Reuters із посиланням на джерела писав, що адміністрація Трампа планує скоротити кількість співробітників USAID із 10 000 до 294.

Бізнесмен Ілон Маск, якого президент Дональд Трамп призначив главою Департаменту ефективності уряду (DOGE), заявив, що працює над закриттям USAID. Він заявляв, що USAID — це «злочинна організація», якій «час померти».

3 лютого адміністрація надіслала співробітникам USAID електронні листи з повідомленням, що виходити на роботу більше не потрібно. Команда Маска перевела сайт USAID в автономний режим на вихідних і повернула його в онлайн із єдиним повідомленням про відсторонення працівників.

У вівторок, 4 лютого, USAID перейшло під контроль Державного департаменту США. 

Закриття USAID фактично «прирече» його гуманітарні проєкти в приблизно 120 країнах. Низка американських законодавців стверджують, що USAID закріплене в законодавстві як незалежне агентство і його не можна закрити без схвалення Конгресу. А робота агентства за кордоном має важливе значення для протидії впливу росії, Китаю та інших суперників за кордоном, а також для зміцнення альянсів і партнерства.

Новий держсекретар США Марко Рубіо заявив, що підтримує іноземну допомогу, але кожен долар, який витрачає США, має сприяти національним інтересам країни.

Підготувала: Ніна Петрович