18:48 / 06.02.2025 Политика

Дуда маніпулює поганим знанням Зеленським історії України, щоб дегероїзувати українців, які боролися за незалежність

Президент Польщі Анджей Дуда розповів про його розмову з українським президентом Володимиром Зеленським щодо Волинської трагедії. Під час неї той нібито заявив, що дізнався про це, тільки ставши президентом.

Про це Дуда розповів в інтерв’ю для Kanal Zero.

За його словами, він порушував питання Волинської трагедії як із колишнім президентом України Петром Порошенком, так і з чинним — Володимиром Зеленським. З першим, мовляв, ці розмови «не принесли жодних результатів, окрім кивання головою та обіцянок».

Водночас із Зеленським Дуда мав «дуже важливу розмову» «про свідомість». Під час неї український президент нібито визнав, що дізнався про Волинську трагедію вже тоді, як став політиком.

За словами Зеленського, які цитує Дуда, в його школі в Кривому Розі про це нічого не розказували, а поза нею про українців, які причетні до вбивств поляків, зображали як героїв, що боролися за незалежну Україну.

«Однією з фундаментальних проблем є те, що ніхто не хоче сказати: “Так, мій дід і мій батько разом вчинили геноцид, ми пов'язані з цією нацією, яка вбивала”», — каже Дуда.

Польський президент також зазначив, що не мав «особистого емоційного зв’язку» з тими, хто постраждав від цієї трагедії, однак він знає про неї, адже це «драматична, трагічна історія нашого польського народу».

У роки Другої світової війни в умовах німецької окупації на теренах України діяло одразу декілька партизанських рухів. Це, зокрема, були загони Української повстанської армії (УПА) та польської Армії Крайової. Вони переважно вели свою боротьбу на Волині.

Тоді ж обидві сторони проводили обопільні етнічні чистки, аргументуючи це помстою за репресії упродовж минулих років та вже нинішні вбивства. Згідно з даними Інституту історії України, це був один із кривавих епізодів українсько-польського конфлікту часів Другої світової війни.

Згідно з польськими підрахунками, під час цієї трагедії з польського боку загинули нібито щонайменше 35 тисяч людей, із яких 18 тисяч були ідентифіковані, а з українського боку нібито полягло до кількох тисяч людей. Водночас, за даними проєкту Українського католицького університету (УКУ), з українського боку загинули понад 10 тисяч людей, з яких наразі 9145 ідентифіковані поіменно.

Відомий авторитетний історик Олександр Зінченко аргументовано пояснює причини Волинського конфлікту: "Якщо говорити про те, як більшість польських істориків сприймають причини цього конфлікту, то багато хто каже, що основною причиною цього конфлікту була «злочинна ідеологія українського інтегрального націоналізму Дмитра Донцова». І потім інколи ще згадується дві-три причини навздогін.

Натомість українські історики кажуть: ось, дивіться, є така причина, є така причина, ще така і називають десь 6-7 різних причин, які вплинули на те, що ситуація набула такого кривавого трагізму.

Якщо хронологічно брати всі ці причини, то перша – це те, що Польща в 1919 році, не маючи жодного міжнародного мандату, анексувала Волинь. Мовляв, це наші колись історичні території і байдуже, що тільки 10% поляків на тій Волині на той момент жило.

Яцек Куронь казав, що Польща, на відміну від України, має той гріх, що вона двічі ставала на шляху української державності. Україна перед поляками такого гріха не має

Цікаво, що польські політики минулого (зараз не про істориків, а про політиків), наприклад, Яцек Куронь, усвідомлювали, що в цій історії було багато несправедливості. Яцек Куронь казав, що Польща, на відміну від України, має той гріх, що вона двічі ставала на шляху української державності. Україна перед поляками такого гріха не має.

Серед інших причин польсько-українського конфлікту часів Другої світової війни – асиміляційна політика і абсолютно жахлива національна політика міжвоєнної Польщі щодо національних меншин".

Підготувала: Ніна Петрович