14:47 / 16.11.2020 Политика

З допомогою деяких "слуг", ринок міжнародних відправлень може бути монополізований в одних руках

Глава Укрпошти Ігор Смілянський відомий тим, що нараховує собі зарплати під 2 мільйони гривень на місяць, вирішив піти далі і тепер в період гострого локдауна через своїх друзів, а саме Юрія Кисєля, глави комітету з питань транспорту та інфраструктури, скандально відомого Миколи Тищенка, заступника голови Комітету ВР з питань транспорту та інфраструктури від СН, а також Максима Зуєва голови підкомітету з питань поштового зв’язку вирішили прибрати до своїх рук сервіс міжнародних поштових відправлень, а вірніше фактично приватизувати ММПО — Місце міжнародного поштового обміну. На сайті Верховної Ради опубліковано Проект Закону «Про поштовий зв’язок», за номером 4353 від 10 листопада 2020 року.

Нагадаємо, що Україні вже не раз виникали спроби монополізувати ринок міжнародних поштових відправлень «Укрпоштою», однак на цей раз, це робиться найбільш цинічно, коли вся країна здригається від величезних цифр щодня хворих від Ковід-2019, а рядові листоноші мають мізерні зарплати. І ось поштовики, вірніше керівництво нібито в боротьбі з контрабандою поштових перевезень (обмовимося - яке відношення має контрабанда до поштовикам, адже це сфера поліції та інших служб) новим законом просто відсікають всіх своїх конкурентів.

Таким чином, Мінінфраструктури намагається створити для «Укрпошти» монопольне право на ринку міжнародних поштово посилуг, і усунути інших операторів даного сегменту. 

У нерівних умовах також виявляться всі приватні оператори ринку поштових послуг. Залишає право лише УДППЗ «Укрпошта» визначати місця міжнародного поштового обміну (ММПО), в той час як приватні оператори поштового зв’язку таке право втратять. 

За оцінкою експертів "Укрпошта" на сьогоднішній день технічно і технологічно дуже сильно відстає від своїх конкурентів і фізично не зможе одноосібно  обслужити ринок міжнародних поштових відправлень. Створення монополії для «Укрпошти» в частині пересилання міжнародних поштових відправлень в разі прийняття нового Закону України порушує всі існуючі міжнародні норми і може бути оскаржене в Європейських та міжнародних судах. Авторам даного проекту закону, і не тільки їм, добре відомо, що введення таких норм в дію автоматично порушить статтю 110 Угоди про асоціацію з Європейським союзом, в якій йдеться про запобігання монополістичної практики в секторі поштових та кур’єрських послуг, а також статтю 7 і Преамбула європейської директиви. А наслідки таких порушень не змусять себе довго чекати...

До речі, уже сам факт, що цей законопроект начебто «писали» такі депутати як Микола Тищенко, говорить про його корупційну складову. Про те, хто йому пише закони, він розповідав у інтерв’ю сайту OBOZREVATEL — «Закони мені пишуть помічники», — скандальний нардеп Микола Тищенко відверто розказав про своє депутатство».

Щодо законопроекту «Про поштовий зв’язок», то (і до ворожки не ходи) в якості помічника прислужився Тищенку сам глава «Укрпошти» Ігор Смелянський і його юристи. Звичайно, напевне, він робив це небезкорисно. Хоча нардеп Тищенко розповідає у зазначеному інтерв’ю, що всі його помічники роблять це «безкоштовно, на громадських засадах... молоді люди працюють в інших місцях, але щиро хочуть допомогти, віддати себе».

Але в даному випадку — щодо підготовки законопроекту «Про поштовий зв’язок», за номером 4353 від 10 листопада 2020 року — уже сам Тищенко прислужився Смелянському. Як очільник «Укрпошти» попрацював на дружбана-нардепа у квітні поточного року. Про що журналіст Сергій Руденко Сергій Руденко повідомляв у facebook, а сайт espreso.tv — в публікації «Спершу «слуги» вивозять маски до Європи, а потім за допомогою волонтерів збирають їх для українців»

За словами С. Руденка, він у суботу, 4 квітня, включав стрім з карантинного Хрещатика і випадково забрів на Головпошту. «Там зненацька застав Колю Тищенка та Ігоря Смелянського (так-так, того самого головного в «Укрпошті»), які прямо у залі пакували медичні захисні маски у коробки. Але коробки не прості, а брендовані прізвищем Тищенка. Мене пробували відігнати від цього дійства, але все пішло у стрім. Коля каже, що волонтери збирають для киян похилого віку маски, а він розсилає. А Смелянський у нього, я так розумію, також волонтерить», — написав Руденко.

З цього приводу в журналіста виникли два запитання.

«І все б начебто нічого. Але є два «але» 1. Спершу «слуги» вивозять маски до Європи, а потім за допомогою волонтерів збирають ті ж маски для українців. 2. Брендовані посилки. Чи це лише мені це видається недоречним?», — запитав Руденко.

І вже восени нардеп зробив свою послугу Смелянському у вигляді законопроекту «Про поштовий зв’язок», але при цьому і свою вигоду Коля навряд чи упустив.

Ось так і «пишуться» закони у Верховній Раді IX скликання депутатами-монополістами…

Олексій Воронцов