15:28 / 21.06.2022 Происшествия

СБУ викрила шпигунів у Кабміні й Торгово-промисловій палаті

СБУ викрила російську агентуру, до якої входили посадовці Кабінету міністрів і Торгово-промислової палати України.

Про це у вівторок, 21 червня, повідомила пресслужба Служби безпеки України.

Агентурна мережа ФСБ вела розвідувально-підривну діяльність в органах влади. Щоб знешкодити її, контррозвідка Служби безпеки провела багатоетапну спецоперацію.

У результаті: в Києві були затримані завідувач відділу Секретаріату Кабміну і керівник однієї з дирекцій Торгово-промислової палати України.

Як повідомили в СБУ, ці посадовці передавали ворогу різну розвідінформацію: від стану обороноздатності до облаштування держкордону та персональних даних українських правоохоронців.

"Зрадники робили це не безкоштовно. Російські куратори платили їм за інформацію від 2 до 15 тис. дол. за завдання. Суми залежали від рівня таємності і важливості зібраних даних", – зазначили у Службі безпеки.

Як встановила СБУ, урядовця завербували у 2012 році під час подорожі в росію два кадрові співробітники ФСБ. З тієї поїздки чиновник повернувся, вже маючи оперативний псевдонім, мобільний телефон для зв’язку та завдання збирати таємну інформацію, яка циркулює в Кабміні.

Секретні документи зловмисник або роздруковував, або фотографував і зберігав на флешці. А для передачі файлів домовлявся через закритий телеграм-канал про зустріч зі своїм "зв’язковим" – одним з працівників Торгово-промислової палати.

"Зв’язківця" теж завербували у москві співробітники 5-ї служби ФСБ. Свій інструктаж співробітник ТПП отримував згодом у тимчасово окупованому Сімферополі.

СБУ ідентифікувала одного з тих, хто готував його як агента – це представник 5-ї служби ФСБ Юрій Водолазкій.

Схема передачі розвідданих працювала так: урядовець передавав їх "зв’язківцю" з ТПП, а той – далі в росію через зашифровані канали зв’язку.

"Винагороду" зв’язковий отримував під час особистих зустрічей із кураторами. Вони  відбувалися в Криму чи у третіх країнах. Зазвичай ФСБ платила йому за двох, а вже в Києві він розподіляв гроші. Паралельно він займався підбором інших "кандидатів" для вербування.

Наразі слідчі СБУ повідомили обом зловмисникам про підозру у вчиненні злочину за ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу. Суд обрав їм міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Досудове розслідування триває.

Підготував: Сергій Дага