Голова ЦВК М.Охендовський: "Результати підрахунку голосів мають невідкладно передаватися електронними засобами з виборчих дільниць до ЦВК"
Відбулася зустріч Голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського з міжнародним експертом з виборчих технологій Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) паном Ронаном МакДермоттом, який 5 – 16 лютого перебуває в Україні з робочим візитом.
У заході також взяли участь заступник Голови Комісії Жанна Усенко-Чорна, керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександр Стельмах та начальник управління інформатизації Секретаріату Комісії Валерій Стріганов.
Під час насиченого двогодинного спілкування сторони обговорили законодавчі ініціативи Центральної виборчої комісії стосовно зміни порядку адміністрування результатів виборів. Зокрема, особлива увага була приділена ініціативі ЦВК щодо передачі відомостей про зміст протоколів дільничних виборчих комісій електронними засобами з кожної виборчої дільниці безпосередньо до ЦВК. Така відомості мають передаватися кожною дільничною виборчою комісією невідкладно після завершення підрахунку голосів на виборчій дільниці.
– Ми з колегами вже другий рік поспіль пропонуємо вирішити проблему швидкого та точного інформування громадськості про результати підрахунку голосів на виборчих дільницях. Зараз таку інформацію ЦВК отримує у повному обсязі десь близько 10-го дня після дня голосування. Адже відомості про результати підрахунку голосів передаються до ЦВК не безпосередньо з виборчих дільниць, а з окружних виборчих комісій. І ми усвідомлюємо, що чим більшими є часові затримки з оприлюдненням попередніх результатів підрахунку голосів, тим нижчим є рівень довіри суспільства до результатів виборів, – зазначив Михайло Охендовський.
Відтак, за його словами, попередні кампанії з виборів народних депутатів засвідчили нагальну потребу змінити підхід до збирання, опрацювання та узагальнення результатів підрахунку голосів. Тож, виступивши із законодавчою ініціативою в цьому напрямку, Комісія вважає її головною метою забезпечення невідкладної передачі даних про результати підрахунку голосів від ДВК до ЦВК електронними засобами.
– Безумовно, було б неправильно очікувати в Комісії паперові протоколи всіх 30 тисяч ДВК вже на ранок понеділка після дня голосування. Але, на наш погляд, кожна дільнична виборча комісія здатна відразу після завершення підрахунку голосів виборців і складання власного протоколу передати відповідні відомості в електронному вигляді до ЦВК. Для цього Центральна виборча комісія забезпечить дільничні комісії відповідним програмним забезпеченням, яке дозволить і сформувати протокол, і перевірити його математичну коректність і передати його відомості до ЦВК. Більше не буде необхідності у централізованому виготовленні бланків протоколів, адже кожен протокол буде формуватися і роздруковуватися у приміщенні ДВК. Кожен протокол буде нести на собі QR—код із усіма його числовими показниками. У свою чергу ЦВК буде в режимі реального часу публікувати отримані від ДВК відомості у форматі відритих даних. Таким чином українське суспільство та міжнародна спільнота матимуть змогу відразу дізнаватися про результати підрахунку голосів як на кожній окремій виборчій дільниці, так і у кожний момент часу в цілому по Україні. Тож абсолютно очевидно, що якщо наші пропозиції будуть швидко прийняті і застосовані на загальнонаціональному рівні, то вже до 6-7 години ранку понеділка, наступного після дня голосування, і Україна і весь світ будуть знати попередні результати кожних загальнонаціональних виборів, – наголосив Голова Комісії.
Окрім того, як зазначив Михайло Охендовський, Комісія мала на меті додати одночасно і технологій і технологічності до процесу встановлення результатів виборів. Насамперед йдеться про ідею складати протоколи не тільки в паперовому вигляді, засвідчуючи їх підписами членів ДВК, а й в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису. "Використання такого підпису зробить кожний протокол ДВК глобально-унікальним документом та унеможливить спотворення його змісту на шляху від виборчих дільниць до ЦВК", – додав Голова Комісії.
При цьому він наголосив, що сьогодні не йдеться про застосування такої технології одночасно на всіх виборчих дільницях вперше. Комісія ще у минулому році запропонувала Верховній Раді проект закону про проведення експерименту щодо використання зазначеного підходу на одному з виборчих округів під час проміжних виборів народного депутата України або у кількох таких округах.
Водночас Михайло Охендовський підкреслив, що сьогодні на шляху реалізації ініціатив Комісії постає головна проблема – небажання наших політиків змінювати будь-що як у виборчій системі, так і в системі адміністрування виборів.
– Ми знаємо як вирішити будь-які технологічні, безпекові, юридичні, фінансові проблеми, повʼязані з впровадженням запропонованого нами у минулому році нового підходу до адміністрування результатів виборів. Але якщо не буде на це політичної волі правлячих партій, ситуація не зміниться. Кандидати і партії і надалі матимуть спокусу змінювати зміст протоколів ДВК на їх шляху з виборчих дільниць до окружних комісій або вже в самих ОВК. Наявність серед народних депутатів людей, які програли вибори, завжди буде справляти негативний вплив на рівень легітимності парламенту у цілому, – додав він. Та висловив при цьому сподівання, що і громадянське суспільство й міжнародна спільнота, включаючи іноземні дипломатичні місії, звернуть увагу на необхідність зміни ставлення українських політиків до існуючої ситуації.
Своєю чергою, пан Ронан МакДермотт визнав здобутки ЦВК, зокрема, під час підготовки та проведення минулих виборів. А також високо оцінив законодавчі ініціативи Комісії, насамперед, щодо передачі даних з ДВК електронним засобами, а також – використання електронного цифрового підпису в протоколах ДВК. І погодився, що запровадження цієї технології зробить протоколи про підрахунок голосів виборців унікальними документами, які будуть убезпечені від стороннього втручання.
Відділ взаємодії із ЗМІ
Секретаріату Комісії