15:18 / 23.11.2018 Экономика

Пропозиція відновити сплату ПДВ на операції з металобрухтом - повернення до схем часів Януковича - експерт

Уряд Володимира Гройсмана під приводом виконання вимог ЄС пропонує відновити сплату податку на додану вартість (ПДВ) на операції з металобрухтом. Ефект буде прямо протилежним очікуванням, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Як відомо, на початку 2011-го Рада вперше скасувала, а потім 2017-го продовжила звільнення від сплати ПДВ операції із брухтом чорних і кольорових металів до 1 січня 2019-го. Рішення було викликано тим, що ПДВ до казни просто не надходив. Наскрізь тіньовий ринок металобрухту запросто переводив у готівку ПДВ, одержуваний від споживачів брухту - металургів. А металурги не могли отримати відшкодування ПДВ при експорті. Інша причина - відшкодування ПДВ при фіктивному експорті металобрухту, що теж мало місце.

Через ці причини і був скасований ПДВ на лом - щоб не заохочувати роботу конвертаційних центрів і позбавити металургів від штучної проблеми, - нагадав Охріменко.

Але тепер Кабмін вирішив повернути стягування ПДВ, нібито з міркувань виконання вимог ЄС. Насправді це повернення до старих корупційних схем, які працювали 5 років тому. Повернення ПДВ призведе до ще більшої тінізації ринку брухту чорних і кольорових металів. Тим самим замість того, щоб позбавлятися від схем, під благими намірами схеми повертаються. А разом із ними зникає можливість підвищити зарплати і пенсії без сплеску інфляції.

Ініціатива Кабміну знову змусить бізнес піти "у тінь" через фірми-прокладки, на чому заробляють надприбутки окремі особи. У бізнес-середовищі це називається "схематоз" - схеми з ухилення від податків. Працює він так: металургійний завод, який закуповує брухт, чесно платить ПДВ своєму постачальнику. При цьому фірма-постачальник має ланцюжок фірм-одноденок, одна з яких ПДВ отримує, але не платить його далі, а переводить у готівку та зникає. Такі схеми ухилення від податків стають стимулом для тих, хто працює чесно, працювати так само, щоб скоротити збитки через шахрайство з ПДВ.

За підрахунками фахівців, втрати від махінацій з ухиленням від сплати ПДВ складуть 5 млрд грн на рік. Тобто ці гроші виявляться "у тіні", а потім на офшорних рахунках політиків і чиновників, що покривають схеми.

Справа в тому, що ГФС, щоб перекрити недоотриманий ПДВ, не буде на цю суму приймати у меткомбінатів заявки на відшкодування експортного ПДВ. І заводам доведеться на це погодитися заради збереження автоматичного відшкодування ПДВ на іншу частину податку, не пов'язаного з металобрухтом.

Заводам-споживачам брухту ці гроші, для прикладу, дозволили б підвищити зарплати робітникам 2019-го на 30%. Підвищення зарплат незадовго до початку передвиборчої президентської та парламентської кампаній було б вигідно чинній владі - уряду і коаліції. Якщо, звичайно, її інтересом є підвищення рівня життя українських громадян, а не стимулювання тіньових схем, - зазначив експерт. - Пропозиція відновити сплату ПДВ на операції з металобрухтом - повернення до схем часів Януковича.